Kıyısal sularda petrol kirliliği dağılımının sayısal modellenmesi
Numerical modelling of oil pollution in coastal waters
  1. Tez No: 245607
  2. Yazar: ORHAN AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LALE BALAS, YRD.DOÇ.DR. ASU İNAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu tez çalışmasında, kıyısal sularda su yüzeyinde oluşan petrol kirliliği dağılımını iki boyutlu olarak benzeştiren bir sayısal model geliştirilmiştir. Modelde iki boyutlu ilerlemeli yayılım denklemi kullanılmıştır. Kullanılan denklem sonlu farklar yöntemi ile çözülmüştür. Denkleminde çözümü sırasında, adveksiyon ve difüzyon terimleri için merkez diferansiyel yaklaşım izlenmiştir. Geliştirilen modelde girdi parametresi olarak kullanılacak olan akıntı hızının elde edilmesinde HİDROTAM3 olarak adlandırılan hidrodinamik bir model kullanılmıştır. İki boyutlu olarak geliştirilen model, her bir zaman adımında petrolün su yüzeyindeki konsantrasyon dağılımını vermektedir. Model farklı API derecelerine sahip iki petrol türünün değişen rüzgar hızı ve bu hıza bağlı olarak elde edilen akıntı düzenleri için sonuçlar vermektedir. Model ayrıca, petrol türüne bağlı olarak, petrolün denize döküldükten sonra izlediği süreçlerden en önemlisi ve en fazla petrol kaybının yaşandığı aşama olan buharlaşma etkisiyle atmosfere karışan petrol miktarını her bir zaman adımı için hesaplayabilmektedir. Modelin uygulaması için Mersin kıyı bölgesi seçilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, a two dimensional numerical model, which simulates oil spill in coastal waters, has been developed. Two dimensional advection-diffusion equation was used as a governing equation in the model. The equation was solved numerically by finite difference method. In solving phase, central difference approximation was applied to both advection and diffusion terms. Sea current speed which is used as an input parameter in the model was obtained by a hydrodynamics model called HİDROTAM3. Developed as two dimensional, model yields oil concentration distribution at each time step. Two different oil types having different API values were examined under varying current paterns depending on the wind speed blown above 10 m on the sea surface. Meanwhile, according to the type of the oil, the model is able to compute the amount of oil weathered with the effect of evaporation which is one of the most important processes and also the process in which biggest oil amount loss is occurred. Model was applied to the Mersin coastal zone.