The investigation of effect of concrete carbonating in fly ash types environment and researching about self- healing effects
Uçucu kül tipi ile ortam koşullarının beton karbonatlaşmasına etkisi ve kendiliğinden iyileşmesinin araştırılması
- Tez No: 441899
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OSMAN ŞİMŞEK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bu çalışmada C ve F sınıfı uçucu kül kullanılmıştır. Uçucu kül çimento ile kütlece %0, %5, %10, %15 ve %20 ikame oranlarında yer değişmiştir. İkinci karışımda ise %20 kireç, %5uçucu kül+%15 kireç, %10 uçucu kül+%10 kireç ve %15 uçucu kül+%5 kireç çimento ile ağırlık olarak yer değişmiştir. Bu karışımlar iki farklı uçucu kül için tekrar edilmiştir. Numuneler kontrollü ortam olarak %10 CO2, %50 - 60 arası rutubet ve 18±2° C özel tasarlanmış tankta ve dışarının normal havasında bekletildikten sonra 7, 28, 90 ve 180 günlük deneylere tabi tutulmuş ve sonuçlar elde edildikten sonra bir biri ile karşılaştırarak en iyi karışıma karar verilmiştir. Betonlar üzerinde birim ağırlık, işlenebilirlik, basınç dayanımı, eğilme dayanımı, schmidt çekici, ultra ses hızı, direk çekme, karbonatlaşma, su geçirgenlik ve kendiliğinden iyileşme deneyleri yürütülmüştür. Tüm deneyler stantlarına göre yapılmış. Kendiliğinden iyileşme deneyinde ise silindir beton numuneler 5 cm kalınlıkta kesildikten sonra ultra ses ve su geçirgenlikleri ölçülmüştür sonra betonlar mikron boyutunda çatlatılmış tekrar ultra ses ve geçirgenlik yapılmış ve kayıt edilmiş. Tüm numuneler çatlatıldıktan sonra kontrollü ortamda ve normal havada tutularak süratli denetlenmiştir ve numunelerdeki çatlakların ilk güne göre iyileşmeleri araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, C and F type of fly ash has been used. Fly ash with cement according to weight ratio of %0, %5, %10, %15 and %20 has been substituted. In the second mixture, %20 lime, %5 fly ash + %15 lime, %10 fly ash + %10 lime and %15 fly ash + %5 lime is substitued with cement. These mixtures were repeated for both flyashes. Samples were kept in specially designed tank with controlled environment conditions which include 10 % CO2, 50-60% moisture and at 18±2° C.Then, they were left to normal air condition and dried. After that, they were subjected to experiments on 7, 28, 90 and 180 days. Obtaining results were compared to each other and the best mixture was decided. The specific gravity, slump, compressive strength, flexural strength, Schmidt Hammer, ultrasonic, direct tensile, carbonation, water permeability and self healing experiments were carried out over concrete samples. All experiments have been done according to their standard. In the self-healing experiments, after cutting cylinder concrete samples with 5 cm thick, ultra sound and water permeability were measured, then concrete sample was fractured in micron size and then ultra sound and permeability was performed and recorded. All samples after fracturing were kept in a controlled environment and normal condition. Then, samples were controlled and cracks healing on samples were investigated from first day.