Ortaöğrenim öğrencilerinin 'müziğe ilgi düzeyleri' ile 'akademik başarı düzeyleri' arasındaki ilişkinin araştırılması
Researching the relation between interest levels of music and academic ability levels of students in middle and high schools
  1. Tez No: 4419
  2. Yazar: İSMAİL LÜTFÜ EROL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ UÇAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
ORTAÖ?RENİM Ö?RENCİLERİNİN AKADEMİK BAŞARILARI İLE MÜZİ?E İLGİ DÜZEYLERİ ARASINDAKİ İLİŞKİNİN ARAŞTIRILMASI (Yüksek Lisans Tezi) İsmail Lütfü EROL GAZİ ÜNİVERSİTESİ PEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Nisan 1988 ÖZ Bu araştırma, ortaöğrenim öğrencilerinin“akademik başarı düzeyleri”ile“müziğe ilgi düzeyleri”arasında ki ilişkinin ne şekilde olduğunu saptayabilmek amacıyla yapılmıştır. Bu amaçla, ortaöğrenim öğrencilerinin müziğe ilgi düzeyini saptamaya yönelik örneklem olarak alman toplam 240 ortaöğrenim öğrencisine soruları araştırmacı tarafından hazırlanmış 4 soruluk bir anket uygulanmış, anket uygulanan öğrencilerin tek-tek akademik başarıla rı tesbit edilmiş tir. Yapılan araştırma sonunda »ortaöğ renim öğrencilerinin akademik başarı düzeyleri ile mü ziğe ilgi düzeyleri arasındaki ilişki anlamlı ve“aka demik başarı düzeyleri yüksek”olan öğrencilerin“müzi ğe ilgi düzeylerinin, ”akademik başarı düzeyleri düşük“ olan öğrencilere göre daha ”yüksek“ olduğu bulunmuştur. Bu bulgular ışığında, özellikle ”müzik eğit imi“nde, öğren cilerin o alana ilgi d&zeyleri önemli olduğundun, ”müzik eğitimi"nde öğrencilerin daha önceki akademik başarı dü zeylerinin hesap edilmesi gerektiği anlaşılmış, bu konu-, nun üstünde durulması gerektiği belirtilmiştir. Ayrıca, ortaöğrenimde, öğrencilerin akademik başarılarının yüksel tilmesinde diğer ilgi alanlarında olduğu gibi müzik ala nında da ilgi düzeyinin yükseltilmesinin yararlarından sözedilmiştir.
Özet (Çeviri)
RESEARCHING THE RELATION BETWEEN INTEREST LEVELS OP MUSIC AND ACADEMIC ABILITY LEVELS OP STUDENTS IN MIDDLE AND HIGH SCHOOLS (M.Sc. Thesis) Ismail Lütfü EROL GAZI UNIVERSITY ENSTITBTB OP SCIENCE AND TECHNOLOGY April 1988 ABSTRACT In order to establish the interest shown in muBic a four question questionnaire was prepared and a study- carried out on 240 students in middle and high schools by re searcher.The 240 students who completed the ques tionnaire were investigated for general academic pro cess. The findings were compared. Students with high aca demic ability also showed an interest in music at high level. Again »those with low academic abilty especially in science subjects were shown to have a high level of in terest more than students with low academic ability, As a result students academic ability levels are known to account in musical education and it is explained that this subject is very important to stress. Because of that it is important to interest in musical education at stu dents. In addition to, it is emphasised that in order to raise academic ability levels of students in middle and high schools, like other interest fields, interest level of music should be investigated with some methods which can be raised and controlled.