Kendiliğinden düzenlenen tek tabakalar (SAMS) yöntemiyle katı elektrot yüzey modifikasyonu yapılması, yüzeyin karakterizasyonu ve modifiye elektrodun kantitatif uygulamaları
The modification of solid electrode surface by self assembled monolayers (SAMS), characterization and quantitative application of surface
- Tez No: 441908
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDOĞAN HASDEMİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 207
Özet
Bu çalışmada, altın-1,6-hekzanditiyol (HDT/Au) ve altın-1-hekzantiyol (HT/Au) modifiye elektrotları, yalın altın elektrodun etanol içerisinde 10 mM derişimlerde hazırlanan HDT ve HT çözeltilerinde ayrı ayrı 3 saat bekletilmesiyle hazırlanmıştır. HDT/Au ve HT/Au elektrotları kendiliğinden düzenlenen tek tabakalar yöntemi ile hazırlanmıştır. Hazırlanan modifiye yüzeyler, dönüşümlü voltametri (CV), elektrokimyasal impedans spektroskopisi (EIS), Taramalı Elektron Mikroskopisi (SEM) ve X-ışını fotoelektron spektroskopisi (XPS), temas açısı ölçüm (CAM) ve elipsometri yöntemleri ile karakterize edilmiştir. Karakterizasyon işleminden sonra kare dalga voltametrisi (SWV) tekniği kullanılarak HDT/Au ve HT/Au elektrotları kullanılarak demir (II) tayini yapılmıştır. HDT/Au ve HT/Au elektrotları ile demir (II) tayini için gözlenebilme sınırı (LOD), tayin sınırı (LOQ) ve çalışma aralığı değerleri tespit edilmiştir. Çeşitli anyon ve katyonların girişim etkileri araştırılmıştır. Son olarak, HDT/Au ve HT/Au elektrotları ile demir (II) tayininin mümkün olduğunu görmek amacıyla içme suyu ve keçiboynuzu pekmezi gibi gerçek numunelerde demir (II) tayini gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, firstly, gold-1,6-hexanedithiol (HDT/Au) and gold-1-hexanethiol (HT/Au) modified electrodes were prepared keeping the clean gold electrodes in 10 mM HDT and HT solutions in ethanol for 3 h. HDT/Au and HT/Au electrodes were prepared by self assembled monolayers. Prepared modified surfaces were characterized by cyclic voltammetry (CV), electrochemical impedance spectroscopy (EIS), contact angle (CA), X-ray photoelectron spectroscopy (XPS), scanning electron microscopy (SEM) and ellipsometry techniques. After the characterization process, the methods were improved for the determination of iron (II) by using HDT/Au and HT/Au electrodes and square wave voltammetry (SWV). As a result of the work, the limit of detection (LOD) and the limit of quantification (LOQ) were determined for iron (II) using HDT/Au and HT/Au modified electrodes. The interference of various anions and cations were investigated. Finally, the possibility of using HDT/Au and HT/Au SAMs electrodes for the determination of Fe(II) in reel samples, drinking water and carob syrup samples were tested.