Bölünmüş talepli eş zamanlı topla dağıt araç rotalama problemi ve önerilen çözüm yaklaşımları
Split delivery simultaneous pickup and delivery vehicle routing problem and proposed solution approaches
- Tez No: 441907
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BAHAR ÖZYÖRÜK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Günümüzde, rekabetin artmasıyla, tüm işletmeler iş süreçlerini etkin bir şekilde planlamak ve yönetmek durumundadır. Özellikle dağıtım ve toplama süreçlerinin iyileştirilmesi Tedarik Zinciri (TZ) performansını artırmaktadır. Bu amaçla bu çalışmada, Eş Zamanlı Topla Dağıt Araç Rotalama Problemi (ETDARP) ve Bölünmüş Talepli Araç Rotalama Problemlerinin (BTARP) genelleştirilmiş bir çeşidi olan Bölünmüş Talepli Eş Zamanlı Topla Dağıt Araç Rotalama Problemi (BTETDARP) ele alınmıştır. ETDARP den farklı olarak BTETDARP de, bir düğüme birden fazla kez ziyarete izin verilmekte ve her bir müşterinin talebi araç kapasitesinden fazla olabilmektedir. BTETDARP'nin çözümü için genel bir model ilk kez bu çalışmada ele alınmıştır. Problem için çalışma kapsamında 2 matematiksel model sunulmuştur. Önerilen modellerin performansı, problem yapısına uygun olarak literatürden türetilen test problemleri üzerinde karşılaştırmalı olarak analiz edilmiştir. BTETDARP NP-Zor bir problem olduğu ve orta ve büyük boyutlu problemler için en iyi çözüme ulaşmanın uzun zaman aldığı ve zor olduğu rapor edilmiştir. Bu nedenle, problemin çözümü için Tabu Arama (TA) sezgiseli geliştirilmiştir. Geliştirilen sezgiselin etkinliği çalışmada önerilen modellerden daha iyi performansa sahip olan matematiksel modelin GAMS CPLEX çözücüsü ile bulduğu en iyi sonuçları bulma ve yaklaşma durumu analiz edilerek değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, with the increasing competition, all companies have to plan and manage business processes. Especially, the distribution and collection process improvement increase performance of the Supply Chain. Thus, this study focuses on Split Delivery Simultaneous Pickup and Delivery Vehicle Routing Problem (SDSPDVRP) which is a generalized version of the Simultaneous Pickup and Delivery Vehicle Routing Problem (SPDVRP) and Split Delivery Vehicle Routing Problem (SDVRP). Unlike the SPDVRP, the SDSPDVRP allows to visit each customer than once and the demand of each customer can be more than the vehicle capacity. In this study, a general model for the SDSPDVRP is presented for the first time. Two mathematical models are presented for the defined SDSPDVRP in this study. The performance and efficiency of the models are compared with experimental studies for test problems derived from the literature. It has been reported that SDSPDVRP is a NP-hard problem and it is difficult to reach the best solution for medium and large scale problems which take a long time. Consequently, Tabu Search (TS) heuristic has been developed to solve SDSPDVRP. The efficiency of the developed algorithm has been evaluated for the situation to find or approach the solutions with GAMS CPLEX of better performance mathematical model.