Pricing and hedging lookback options using black-scholes in borsa İstanbul
Bist30 indeksindeki hisse senetleri üzerıne yazılı lookback opsiyonların black-scholes modeli ile fiyatlanması ve replikasyonu
  1. Tez No: 441921
  2. Yazar: SHAROY AUGUSTINE SAMUEL PAUL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ DEVİN SEZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Uygulamalı Matematik Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Finansal Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Geriye Bakışlı opsiyonlar, şimdiki fiyatı opsiyonun dayanak varlığının geçmiş fiyatlarına bağlı finansal araçlardır. Bu tezde BIST30 endeksini oluşturan stok fiyatları üzerine yazılı maksimum Geriye Bakışı opsiyonları Black-Scholes modeli kullanılarak fiyatlanıp ve replike(garanti)edilmiştir. Replikasyon ve fiyatlama algoritmaları iki ayrı dönemde uygulanmıştır: Ekim 2015 ve Ocak 2016. Black-Scholes modelinin uygulanması için gerekli olan volatilite parametresi dayanak varlığın tarihsel volatilitesi kullanılarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
The lookback option is a path dependent option that looks at the behaviour of the underlying asset for aspecified time frame known as the lookback period. The maximum (minimum) attained during the lookback period is used to determine the option's payoff. In this thesis, the floating strike lookback option, which uses the maximum to determine the strike price for the put options will be examined and will be applied to the assets appearing in the BIST30 index. We estimate the historical volatility of these assets and compute the price of the floating strike lookback options written on these assets using the Black Scholes (BS) framework. We then apply the delta hedging algorithm given by Black Scholes to see its replication performance for these lookback options. We apply the algorithm in two different periods: October 2015 and January 2016.