Underwater gliders: Modeling, control and simulation studies
Sualtı planörleri: Modelleme, kontrol ve simulasyon çalışmaları
- Tez No: 441936
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KEMAL LEBLEBİCİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu tez, sualtı planörünün matematiksel modellenmesi, navigasyon, kontrolcü tasarımı ve güdüm konularını içermektedir. Ilk olarak sualtı planörünün matematiksel modeli dıs kuvvet ve momentleri dahil edilerek verilmistir. Hidrodinamik katsayılar Strip Teorisi ve DATCOM simulasyon programı kullanılarak hesaplanmıstır. Navigasyon kısmında sualtı planörünün dünya üzerindeki pozisyonunu ve aracın dogrusal hızlarını tahmin etmek için ise optimal durum kestirme algoritması olarak Kalman filtresi kullanılmıstır. Kontrolcüler dogrusal olmayan matematiksel modelin denge noktaları etrafında dogrusallastırılarak elde edilen model üzerinden tasarlanmıstır. Sualtı planörünün pozisyonunu kontrol etmek amacıyla LQG ve SMC kontrolcüleri kullanılmıstır. Final kısmında, LOS güdüm algoritması kullanılarak hedefe yönlenme saglanmıstır. Sonar mesafe sensörleri kullanılarak engelden kaçma algoritması tasarlanmıstır.
Özet (Çeviri)
This thesis includes mathematical model, navigation, controller design and guidance of the underwater gliders. Firstly, the mathematical model of the underwater glider is obtained with external forces and moments. The hydrodynamic coefficients are obtained by using the strip theory and Missile DATCOM Simulation Program. For navigation, optimal state estimator Kalman filter is implemented to find the position and the linear velocities of the underwater glider. The controllers are designed according to the linear model which is obtained by linearizing the nonlinear model at equilibrium points. LQG (Linear Quadratic Gaussian) and SMC (Sliding Mode Control) controllers are implemented to control position of the vehicle with respect to earth inertial frame. For the final part of the study, guidance is achieved with LOS (Line of Sight) guidance algorithm. Besides guidance, an obtacle avoiding algorithm that uses the sonar range sensors is studied.