Experience chart as a research and presentation tool for user observations supporting design students at undergraduate level
Lisans düzeyinde tasarım öğrencilerini destekleyen kullanıcı gözlemleri için araştırma ve sunum aracı olarak deneyim çizelgesi
- Tez No: 441937
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇAĞLA DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Ürünleri Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 205
Özet
Kullanıcı gözlemleri aracılığıyla toplanan veriler, tasarım sürecinin erken evrelerini dikkate değer şekilde bilgilendirebilir ve bu aşamalarda tasarımcılara ilham verebilir. Kullanıcı gözlemleri, insanların yalnızca ne yaptıklarına dair dile getirdiklerinin ötesinde, belli bir kullanım bağlamı içerisinde, gerçekten ne yaptıklarına odaklanılmasını ve bu sayede insanların örtük ihtiyaç ve isteklerinin ortaya çıkarılmasını sağlayacak güce sahiptir. Bir araştırma yöntemi olarak kullanıcı gözlemleri yapabilmek, tasarım mesleğinde giderek önem kazanan bir beceridir. Bugünün öğrencilerinin yarının tasarımcıları olacağı göz önünde bulundurularak, bu çalışma, tasarım öğrencilerinin kullanıcı gözlemleri yapabilme becerilerini geliştirecek olası yolları araştırır. Bu amaçla, bu çalışmada tasarım eğitimine dahil edilmek üzere, bir kullanıcı gözlemleri araç setinin geliştirilmesi ve değerlendirilmesine odaklanıldı. Öncelikle, ilgili alanyazından derlenen ölçütler temel alınarak, Deneyim Çizelgesi isimli tasarım araç seti geliştirildi. Daha sonra bu araç seti, ODTÜ Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü'nde bir lisans tasarım projesine entegre edildi. Son olarak, bu araç setini tasarım eğitimi projesinde kullanan öğrencilerle yarı-yapılandırılmış görüşmeler yapılarak bu setin değerlendirmesi tamamlandı. Bu değerlendirmeden çıkan sonuçlarla, araç seti gözden geçirildi ve çeşitlendirildi. Bu tez çalışmasının temel çıktısı, lisans düzeyindeki tasarım öğrencilerinin kullanıcı gözlemleri yaparken onları destekleyen Deneyim Çizelgesi'nin bir araç seti olarak önerilmesidir. Bu çalışma aynı zamanda, tasarım öğrencilerinin genel olarak kullanıcı gözlemlerinden önce, gözlemleri sırasında ve sonrasında nasıl yönlendirilebileceğine dair görüşler sunar.
Özet (Çeviri)
The data collected through user observations can remarkably inspire and inform the early stages of the design process. User observations have the power to reveal unarticulated needs and desires of people through focusing on“what they really do”in a given situation, instead of solely relying on“what they say they do”. Conducting user observations as part of exploratory research has become a valuable skill in design profession. As the design students of today will be the design practitioners of tomorrow, this study explores the potential ways to hone design students' skills to conduct user observations. With this regard, it focuses on the development and the assessment of a user observations toolkit to be integrated into design education. First, the toolkit, namely the Experience Chart, has been developed based on the criteria gathered from the relevant literature. Then, it was integrated into an undergraduate level of design project at Middle East Technical University, Department of Industrial Design. Finally, the evaluation of the toolkit was completed through conducting semi-structured interviews with the design students who utilized it in design education project. Based on the findings from these evaluations, the toolkit was revised and diversified. The main output of the thesis is the suggestion of the Experience Chart as a toolkit to empower undergraduate design students in their user observations. This study also provides suggestions in general how to guide design students before, during and after their user observations.