Design and analysis of a 3-dof translational shock absorbing parallel manipulator
3 öteleme serbestlik derecesine sahip bir şok sönümleyici platform tasarımı ve analizi
  1. Tez No: 441963
  2. Yazar: GENCAY YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KEMAL ÖZGÖREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Savunma sanayiinde, çevresel koşullar hassas ve değerli elektronik teçhizatlar için çok tehlikeli ve kritik rol oynamaktadır. Patlamalar sonucu ortaya çıkan şok benzeri durumlar en tehlikeli çevresel koşullardan birini teşkil etmektedir. Şokun bu olası zararlarını önlemek içi özel tasarlanmış şok sönümleyicilere ihtiyaç vardır. Bazı şok sönümleyici uygulamalarında askeri standartlara göre üretilmiş olan standart şok sönümleyiciler kullanılmaktadır ve bu ürünlerin montajı genellikle kolay şekilde gerçekleştirilebilmektedir. Spiral ve kablo tipi yaylar ve amortisörler bu tarz ekipmanlara örnek verilebilir. Diğer taraftan çalışma prensiplerine ve ürün özelliklerine göre bağlı olarak bazı durumlar için özel tasarlanmış şok sönümleyicilere ihtiyaç duyulmaktadır. Askeri gemilerde deniz radarları için kullanılan şok sönümleyiciler özel tasarlanmış bu duruma örnek gösterilebilir. Bu yaklaşımla bu tarz sönümleyicilerin kara ve hava radarlarında kullanıldığı durumlar da mevcuttur. Bu tez kapsamında, 3 öteleme serbestlik derecesine sahip bir şok sönümleyici paralel platform modeli tanıtılmış ve rijit eleman varsayımı kullanılarak bu sönümleyicinin kinematik ve dinamik analizleri parametrik olarak gerçekleştirilmiştir. Bu çalışmalar sırasında kullanılan mekanizma 3 öteleme serbestlik derecesine sahip 3 aday arasından seçilmiştir. Bu mekanizmaya yay ve sönümleyici elemanlar entegre edilmiştir. Daha sonra elde edilen şok sönümleyici platform MIL-STD 810F 'de yer alan şok profiline göre analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In defense industry, the environmental conditions play very critical and dangerous roles for valuable and sensitive electronic equipments. One of the most dangerous situations is high level shocks caused by explosions. In order to protect the valuable assets from the dangerous effects of shock some special designed shock absorbers are needed. For some shock absorbing cases, standards products manufactured according to the Military Standards are used and their implementation is considerable easy. Helical, wire rope springs and dampers directly attached onto the platforms can be given as an example of that systems. On the other hand, according to the device specifications and its working principle, some special and custom designed shock absorbing systems are required. Shock absorbing platform of naval radars mounted on the ship structure is one example of this custom shock absorbers. At the same approach land and air radars use special absorbing methods. In this thesis, a 3-dof translational shock absorbing parallel manipulator for radar systems is introduced and analyzed in terms of kinematics and dynamics by using rigid body assumption. For that purpose, a parallel manipulator which has only 3 translational degrees of freedom is selected among three candidates and shock absorbing elements (spring, damper) are implemented on it. This special shock absorbing platform is analyzed dynamically according to shock criteria given in MIL-STD 810F.