Development of a novel surface damping treatment
Özgün bir yüzey enerji sönümleme sistemi geliştirilmesi
  1. Tez No: 441964
  2. Yazar: KEMAL OKAN EYYÜPOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÖKHAN OSMAN ÖZGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Yüzey sönümleme işlemi teknikleri, sönümleme performansını arttırmak için ticari ve savunma sanayi ürünlerinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Yüzey sönümleme işlemlerinin performansının viskoelastik katmanın gerinimine bağlı olduğu bilinmektedir. Viskoelastik katmanın gerinimi arttikca, dışarıya atılan enerji miktarıda artar ve daha iyi bir sönümleme performansına sebep olur. Viskoelastik katmanın gerinimini arttırmanın iyi bir yolu, viskoelastik katman ile ana kirişin nötr ekseni arasındaki mesafeyi arttırmaktır. Bu mesafe artışi viskoelastik katman ile ana kiriş arasında bulunan öteleme katmanı kullanılarak elde edilebilir. Kiriiin bükülmesine engel olmaması icin öteleme katmanının bükülme direngenliğinin çok düşük olması gerekir. Ayrıca viskoelastik katmanın bütün kesme gerinimini kendi üzerine alabilmesi için öteleme katmanının kesme direngenliğinin çok yüksek olması gerekir. Öteleme katmanının düşük bükülme direngenliği ve yüksek kesme direngenliği gereksinimi ve sönümleme performansını aynı tutmayı hedefleyerek eklenen ağırlığı en aza indirme işlemi, öteleme katmanının tasarımının şeklinin en iyileme problemine dönüştürebilir. Bu tezde, öteleme katmanlı yüzey sönümleme işleminin parametrik bir sonlu elemanlar modeli ticari bir program olan ANSYS kullanılarak oluşturuldu ve öteleme katmanını şekli yine ticari bir program olan MATLAB kullanılarak en iyilendi. Öteleme katmanının en iyi şeklinin belirlenmesi için, topolojik en iyileme yaklaşımı genetik algoritmayla birlikte kullanıldı.Tezde gerçekleştirilen en iyileme çalışmalarında sönümleme performansını azaltmayacak şekilde en iyi öteleme katmanının şekli arandı.
Özet (Çeviri)
Constrained layer surface damping treatments techniques have been widely used in commercial and defense products to increase the damping performance. It is known that the performance of surface damping treatments highly depend on the strain energy in the viscoelastic layer. As the strain energy in the viscoelastic layer increases, the energy dissipation magnifies which results in higher damping performance. A good way to magnify strain energy in viscoelastic layer is to increase the distance between the viscoelastic layer and the neutral axis of the base beam. This can be achieved by using stand-off layer which is a layer between the viscoelastic layer and the base beam. The stand-off layer should have very low bending stiffness in order not to prevent the deformation of the beam in lateral direction. Also stand-off layer should have very high shear stiffness in order to allow the viscoelastic layer to take all the shear strain energy on itself. The requirement of having a low bending stiffness and high shear stiffness in addition to minimizing the mass of the damping treatment while targeting a certain damping performance may be translated into a shape optimization problem for the design of the stand-off layer. In this dissertation, a parametric finite element model of the stand-off constrained damping treatment is developed by using a commercial product (ANSYS) and the geometry of the stand-off layer are optimized by using another commercial product (MATLAB). For the determination of the optimum shape of the stand-off layer, topology optimization approach is used along with genetic optimization technique. In the optimization studies conducted in the thesis, the optimum stand-off layer geometry with minimum weight that does not compromise damping performance is seeked.