Interaction between experienced chemistry teachers' science teaching orientations and other components of pedagogical content knowledge in mixtures
Deneyimli kimya öğretmenlerinin karışımlar konusundaki fen öğretimi yönelimleri ile pedagojik alan bilgileri arasındaki etkileşim
  1. Tez No: 441971
  2. Yazar: BETÜL EKİZ KIRAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YEZDAN BOZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Orta Asya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 226
Özet
Bu çalışmanın amacı deneyimli kimya öğretmenlerinin pedagojik alan bilgisi (PAB) bileşenleri olan fen öğretimi yönelimleri, öğrenci bilgisi, öğretim programı bilgisi, öğretim yöntemleri bilgisi ve ölçme bilgisini incelemek ve fen öğretimi yönelimleri ile diğer PAB bileşenleri arasındaki etkileşimi araştırmaktır. Çalışma iki deneyimli kimya öğretmeni ile yürütülmüş ve çalışma verileri karışımlar konusunda görüşmeler, sınıf gözlemleri ve alan notları aracılığıyla toplanmıştır. Çalışma sonuçları katılımcıların fen öğretimi ve öğrenimi açısından öğretmen odaklı inanışlar sergilediğini göstermiştir. Ayrıca, öğretmenlerin fen öğretimine yönelik amaç ve hedefleri ülke genelinde uygulanan sınavlardan oldukça etkilenmektedir. Öğretmenlerin dersler süresince bilimin doğasına değinmedikleri belirlenmiştir. Bu durumun nedenleri arasında ülke genelinde uygulanan sınavlar, derslerdeki zaman kısıtlaması ve öğretmenlerin süregelen alışkanlıkları yer almaktadır. Öğretmenlerin fen öğretiminin amaç ve hedeflerine yönelik inanışları en çok öğrenci bilgisi ve ölçme bilgisi ile ilişkili iken, en az öğretim programı bilgisi ile ilişkilidir. Fen öğretimi ve öğrenimi ile ilgili inanışları ise en çok öğretim yöntemleri bilgisi ile ilişki göstermektedir. Ölçme bilgisi fen öğretimi ve öğrenimi ile en az ilişki gösteren PAB bileşenidir. Özel olarak tasarlanmış mesleki gelişim programları öğretmenlerin inanışlarını açığa çıkarmak için onların sınıf içi uygulamalarını direkt olarak etkileyen fen öğretimi yönelimlerine odaklanmalıdır. Ayrıca bu programlarda alternatif öğretim metotları ve ölçme teknikleri öğretmenlere tanıtılarak onların etkili bir şekilde öğretim yapabilmesi için daha bütünleşmiş bir PAB geliştirmeleri desteklenmelidir. Böylece öğretmenlerin reform tabanlı uygulamalara uyumu daha kolay bir şekilde sağlanabilir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was twofold: The first one was to investigate all components of experienced chemistry teachers' pedagogical content knowledge (PCK) which are science teaching orientations (STO), knowledge of learner, knowledge of curriculum, knowledge of instructional strategy and knowledge of assessment, and the second one was to examine the interactions between their science teaching orientations and the other components of PCK. Two experienced chemistry teachers participated in the study and the data were collected in mixtures unit through interviews, classroom observations and field notes. Results indicated that participants held teacher-focused beliefs about science teaching and learning. Moreover, their beliefs about the goals or purposes of science teaching was highly effected from nationwide examinations. None of the participants emphasized the aspects of the nature of science during the instruction due to the reality of nationwide examinations, time limitation and their ongoing habits. Beliefs about the goals or purposes of science teaching interacted with knowledge of learner and knowledge of assessment the most and knowledge of curriculum the least. Beliefs about science teaching and learning mostly interacted with knowledge of instructional strategies. Knowledge of assessment was the component of PCK that interacted the least with beliefs about science teaching and learning. Specially designed professional development programs should focus more on teachers' beliefs to manifest their STO which directs teachers' classroom practice. Moreover, in these programs alternative instructional methods and assessment techniques should be introduced to teachers in order to support them to develop more integrated PCK for teaching in an effective way. By this way, experienced in-service teachers may adopt reform-based practices easier.