Investigating preferences of households for residential photovoltaic systems: A survey study in Ankara, Turkey
Fotovoltaik sistemlere yönelik hanehalkı tercihlerinin belirlenmesi: Ankara - Türkiye'de bir anket çalışması
  1. Tez No: 441974
  2. Yazar: EREN ASLIHAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM ÖZDEMİR, PROF. DR. BÜLENT GÜLTEKİN AKINOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yer Sistem Bilimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yer Sistem Bilimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Fosil yakıt kullanımının doğal sonucu olan iklim değişikliği, günümüzde insan kaynaklı en büyük felaket olarak karşımıza çıkıyor. Sonuçta yenilenebilir enerji kaynaklarının daha etkili düzeylere çıkarılması gerekliliği belirginleşmekte. Bu noktada güneş enerjisi Dünya'nın bir çok yerinde en bol, yaygın ve en sürdürülebilir enerji kaynağı olarak ortaya çıkmakta. Diğer taraftan, yüksek nominal maliyetler (mevcut), ekonomik yer değiştirme ve kültürel faktörler güneş enerjisini yaygın kullanımına engel oluşturmakta. Konutlarda kullanılan fotovoltaik sistemlerin ise, bu engellerin aşılmasında ve güneş enerjisinin yayılmasında hızlandırıcı bir rol alması beklenmekte. Bu çalışma sosyo-demografik göstergelerle, çevresel duyarlılık ve ekolojik davranış gibi değişkenlerin, fotovoltaik sistemlere yönelik talep üzerindeki etkilerini belirlemeyi amaçlamaktadır. Çalışma, Ankara'nın seçilmiş konut bölgelerinde uygulanan bir anket çalışmasının verilerini kullanmaktadır. Elde edilen sonuçların politika yapıcılara yönelik teşvik, farkındalık artırma vb. gibi fotovoltaik sistemlerin yaygınlığını artırmaya yönelik politika önerileri ortaya koyması amaçlanmıştır. Elde edilen sonuçlara göre, fotovoltaik sistemlere yönelik genel tutum çok olumlu olmakla beraber, farkındalık ve genel bilgi düzeyi oldukça düşüktür ve katılımcıların ödemeye razı oldukları tutarla güncel pazar fiyatları arasında önemli bir fark bulunmakta. Çevreci davranışla, çevresel ilgi düzeyi arasında güçlü bir ilişki olmadığı ve sadece çevreci davranışların ödemeye isteklilik ve satınalma olasılığı ile pozitif yönlü ilşkisi olduğu belirlenmiştir. Katılımcıların fotovoltaik sistemlerin fiyatı ile ilgili algılarının ödemeye isteklilikleri üzerinde önemli olduğu, cinsiyet, gelir ve eğitim düzeylerinin de satınalma olasılığı üzerinde belirleyici değişkenler olduğu tespit edilmiştir. Teknolojinin yayılımının hızlandırılması için medya aracılığıyla farkındalığın artırılması ve bağımsız elektrik üretiminin teşvik edilmesi tercih edilen politika önerileri arasındadır.
Özet (Çeviri)
Climate change, a natural consequence of extensive usage of fossil fuels, emerges as the biggest human made catastrophe ever nowadays. Consequently, the need to increase the share of renewables in current energy demand became obvious. In this regard, solar energy emerges as the most abundant, widespread and sustainable source of energy in most parts of the World. On the other hand, relatively higher accounting costs, economic dislocation and social/cultural issues are among important barriers to form a resistance toward widespread utilization of solar applications. Nevertheless, residential photovoltaic applications are expected to have an accelerating role for the diffusion of solar energy technologies and overcome these barriers. This study aims to investigate the factors such as environmental behavior, environmental concern and socio-demographic variables affecting willingness to pay of households in Ankara (Turkey) for the installation of residential photovoltaic systems. The study uses data from a household survey conducted at selected regions of Ankara. The survey includes New Ecological Paradigm Scale to measure environmental concern and Self-Reported Pro-environmental Behavior Scale to gather information about the behavioral patterns of the respondents. The obtained results show that although the general attitude towards roof-top PV systems is very positive while general information and awareness level for the systems are too low and the initial cost of PV systems is still higher than the willingness to pay of households. It has been found that the relation between pro-environmental behavior and environmental concern is weak and only pro-environmental behavior is significant in predicting willingness to pay and the likelihood of technology adoption. Participants' perception of the cost of PV systems is significantly effective in determining their willingness to pay and likelihood of adoption. Gender, income and education level are also affective in predicting the purchase decision of households. Increasing awareness through media campaigns and promoting independent electricity production may help diffusion of roof-top PV systems.