Genista carinalis Griseb. (Fabaceae) bitkisinin biyoaktivite rehberli izolasyonu ve antidiabetik, antikolinesteraz ve antioksidan etkilerinin araştırılması
Bioactivity guided isolation of Genista carinalis Griseb. (Fabaceae) and investigation of antidiabetic, anticholinesterase, antioxodant effects
  1. Tez No: 798474
  2. Yazar: HİLMİCAN ÇALIŞKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TEMİNE ŞABUDAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Organik Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Bu çalışmada, Trakya bölgesinde yetişen Genista carinalis Griseb. (Fabaceae) bitkisinin ham ekstrelerinde toplam fenolik/toplam flavonoid içeriği, antikolinesteraz aktivitesi, antioksidan aktiviteleri (ABTS•+, DPPH, FRAP, CUPRAC) ve α-glukosidaz/α-amilaz inhibisyon kapasitelerinin belirlenmesi ile bioaktif sekonder metabolitlerin izolasyonu ve yapılarının belirlenmesi amaçlanmıştır. Toplanan G. carinalis bitkisi ekstraksiyon için oda koşullarında kurutulmuştur. Ham ekstreleri elde etmek için, metanol ile maserasyon yöntemiyle ekstraksiyon yapılmış ve metanol vakum altında buharlaştırılarak uzaklaştırılmıştır. Ham ekstre polarite sırasına göre hekzan, diklorometan, etil asetat ve butanol ile geri ekstraksiyon yapılmıştır. Elde edilen ham ekstrelerin toplam fenolik içerik, toplam flavonoid içerik, antikolinesteraz, antioksidan aktivite analizleri sonuçlarına göre biyoaktifliği en yüksek olan etil asetat ekstresi izolasyon çalışması için seçilmiştir. Kolon kromatografisi ile elde edilen fraksiyonlar ince tabaka kromatografisi ile kontrol edilerek benzer fraksiyonlar birleştirilmiştir. Elde edilen alt fraksiyonlar, kolon kromatografisi, TLC, ters faz HPLC ve normal faz HPLC ile saflaştırılmıştır. İzole edilen saf bileşiklerin kimyasal yapıları 1D ve 2D NMR ve kütle spektroskopisi yöntemleri kullanılarak belirlenmiştir. Bu çalışma sonucunda, G. carinalis bitkisinden 5 izoflavonoid, 1 kalkon ve 2 fenolik bileşik içeren 8 bileşik izole edilmiştir. Bu bileşiklerden sekizi G. carinalis bitkisinden ilk defa izole edilirken, bu bileşiklerden yedisi doğal kaynaklardan ilk defa izole edilmiştir. Ayrıca, izole edilen bileşiklere de biyolojik aktivite çalışmaları yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determination of total phenolic / total flavonoid content, anticholinesterase activity, antioxidant activities (ABTS•+, DPPH, FRAP, CUPRAC) and α-glucosidase / α-amylase inhibition capacities of Genista carinalis Griseb. (Fabaceae) which grown in Trakya region in crude extracts and it was aimed the isolation of bioactive components of the secondary metabolites along with the determination of the structure of the isolated molecules. Extraction was conducted by methanol maceration, and evaporation with rotary evaporator under vacuum to obtain crude extract. The crude extract was then back-extracted with hexane, dichloromethane, ethyl acetate and butanol according to the polarity order. The ethyl acetate extract which has highest bioactive was selected for the isolation study, according to the results of total phenolic content, total flavonoid content, anticholinesterase, antioxidant activity analyses of the obtained crude extracts. Obtained fractions by column chromatography checked by thin layer chromatography and similar fractions were combined. Obtained sub-fractions purified by column chromatography, TLC and reverse phase column preparative HPLC. The chemical structures of the isolated pure substances were determined using 1D and 2D NMR and mass spectroscopy methods. As a result of this study, isolated 8 compounds determined which included 5 isoflavonoids, 1 chalcone and 2 phenolic compounds from the G. carinalis plant. While eight of these compounds were isolated the first time from the G. carinalis plant, seven of these compounds were isolated the first time from the natural sources. Biological activities were done the isolated compounds.