Conservation processes for immovable cultural heritages and examination of processes and implementations in the light of regional council decisions case study: Avanos
Taşınmaz kültür varlıklarında koruma süreçleri ve koruma bölge kurulu kararları ışığında bu süreçlerin ve uygulamaların incelenmesi Avanos örneği
- Tez No: 441992
- Danışmanlar: DR. FUAT GÖKÇE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kültürel Mirası Koruma Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 266
Özet
Bu tez çalışması; koruma uygulamaları esnasında çeşitli yasal süreçlerde meydana gelen problemleri anlamak, uygulamalardaki zorlukları tartışmak ve Koruma Bölge Kurulu kararları ışığında koruma süreçlerindeki kör noktalara dair sonuçlara ulaşmak amacıyla, Türkiye'deki yasal ve yönetsel çerçeve içinde koruma çalışmalarında etkin rol oynayan aktörler (yerel yönetimler, bölge kurulları, mimarlar, mal sahipleri vb.) arasındaki süreç-sonuç ilişkileri üzerine odaklanmaktadır. Bu amaçla, bu tezin içeriği temelde kavramsal arkaplan ve çalışma alanı hakkında literature araştırmalarından, arşiv araştırmalarından, yasal çerçeveye dair özet çalışmalardan, çalışma alanı üzerine saha araştırmaları ve sonuçlarından, Koruma Bölge Kurulu kararlarının kapsamlı istatistik/içeriksel analizlerinden, tek yapı ölçeğinde koruma süreçlerinin incelenebilmesi ve değerlendirilmesi için hazırlanan detaylı örnek yapılardan oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis focuses on the process-result relations in conservation activities between involving actors like local administrations, regional councils, project designers and owners of the buildings within the framework of legal and legislative measures in order to understand main problems for various legal procedures during interventions, discuss difficulties of implementations and reach conclusions about blind spots under the light of Regional Council decisions. Avanos urban site is selected for representing and evaluating various conservation processes. For this purpose, structure of this thesis includes literature survey results for conceptual background and case study region, archive researches, brief legal framework studies, site survey analysis and results, comprehensive studies (statistical and contextual) of Regional Council decisions and single building case studies for detailed examinations of conservation processes.