Mechanical design and analysis of a novel fixation device for human bone fractures
İnsan kemiği kırıkları için yeni bir kırık sabitleyicisinin mekanik tasarımı ve analizi
  1. Tez No: 441991
  2. Yazar: ÇAĞRI YENİGÜN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERGİN TÖNÜK, PROF. DR. ERBİL OĞUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Makine Mühendisliği, Bioengineering, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Kemik kırıklarının iyileşmesindeki en önemli noktalardan biri kırığın belirli bir süre boyunca sabitlenmesidir. Kırık sabitleme cihazları bu amaç doğrultusunda çeşitli kemik kırıklarının iyileşme gerekliliklerini sağlaması için tasarlanmıştır. Travmatolojide kullanılan geleneksel ve kilitli plaklar, kemik içi boşluğa yerleştirilen çiviler ve vidalar; omurga cerrahisinde kullanılan çok eksenli vidalar, çubuklar ve bağlantı elemanları, kemik kırıklarının sabitlenmesinde günümüzde kullanılan çeşitli implantlara örnektir. Bahsedilen yeni tasarım, omurga cerrahisinde kullanılan sistemlerden esinlenilmiş olup, bu sistemlerin üstün yanlarını bünyesinde toplayıp, sakıncalı yanlarını ortadan kaldırarak travma cerrahisindeki uzun kemik şaft kırıklarında kullanılacaktır. Bu tez çalışmasının amacı, disiplinler arası proje kapsamında travma sonucu veya doğuştan gelen kemik deformitelerin tedavisinde kullanılabilecek, anatomik olarak uyumlu, periost hasarını en aza indiren, çok eksenli ve çok düzlemli uygulanabilen, içten (internal) kullanıma uygun bir sabitleyici tasarlamak ve ilk örneklerini üretmektir. Bu amaç doğrultusunda, çeşitli kavramsal tasarımlar ve bunların sonucunda ortaya çıkan son tasarımlar modellenmiş, bu modellerin kritik noktaları analitik yollarla değerlendirilmiştir. Devamında, viii tasarlanan sistemin performansını değerlendirmek için ilk örnekler üzerinde mekanik testler gerçekleştirilmiş, bu testlerin sonuçları analitik çıkarımlarla karşılaştırılmıştır. Son olarak, analiz ve testlerin sonuçlarından yola çıkarak, bu tasarımın ortopedi içerisindeki kullanım alanları öngörülmüştür.
Özet (Çeviri)
Fixation of bone fractures over a desired time period is one of the most important requirement for their healing processes. Fracture fixation devices are designed to satisfy particular requirements for different types of bone fractures. Conventional and locking plates, intramedullary rods and screws of trauma surgery, and polyaxial screws, connectors and rods of spinal surgery are the examples of contemporary implants for varying bones and their fractures. The mentioned fixation system is inspired from spinal implants and contains multi-axial screws, adjustable rod connectors and rods to combine the known advantages and reduce disadvantages of known systems used in shaft fractures of trauma surgery. The aim of this thesis is to design and prototype an internal fixation system that is anatomically suitable for intended area application, minimizing periosteum damage, allowing multi-axial screws and multi-planar application for traumatic and osteotomic applications, as a part of an interdisciplinary project. For this purpose, several preliminary models and resulting final models are designed, and the critical points of conceptual and final models are evaluated by analytical methods. Consequently, mechanical tests are conducted to assess the performance of the final design, and results of these tests vi compared with analytical estimations. Finally, suitable areas of application in orthopaedics are concluded based on the assessments.