Case-based reasoning model for the management of design related changes in design-build construction projects
Tasarım evresine bağlı proje değişikliklerinin yönetimi için durum tabanlı çıkarsama modeli geliştirilmesi
  1. Tez No: 441993
  2. Yazar: AYDIN ÖZGÜNEŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ MURAT TANYER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, İnşaat Mühendisliği, İşletme, Architecture, Civil Engineering, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
Proje değişiklikleri, inşaat projeleri için önemli bir sorun teşkil etmekte ve tasarım evresinden yapım sürecine kadar farklı zamanlarda ortaya çıkabilmektedir. Bu değişikliklerin etkileri, zamanlama ve türlerine göre değişkenlik gösterip, çoğu zaman yüklenici tarafından yapılan değişiklik talimatları veya hak talepleri ile sonuçlanmaktadır. Ayrıca, projelerde meydana gelen değişiklikler arasında tasarım süreci ile ilgili olanlar etkisi en dikkat çekici ve en sık görülen türlerden birini oluşturmaktadır. Mimari değişiklikler olarak da tanımlanabilen tasarım evresine bağlı olan proje değişiklikleri özellikle tasarla-inşa et tipi projelerde değişiklik talimatlarının ve hak taleplerinin ana sebebini oluşturup, tasarımcı ile yüklenici arasında anlaşmazlıklara neden olmaktadır. Bu çalışmada, tasarım evresine bağlı proje değişiklikleri için bilgi-tabanlı değişiklik yönetimi modeli önerilmiştir. Modelin geliştirilme sürecinde durum-tabanlı çıkarsama metodu kullanılmıştır. Projede bir değişiklik meydana geldiğinde yüklenici model yardımıyla tasarımcı ile arasındaki ilişkisini yönetebilecektir. Bu model tasarla inşa-et yöntemi ile inşa edilen konut projeleri için özelleşmiştir. Modelin amacı yükleniciye projede meydana gelen bir değişikliğin bütçe ve süreye etkilerini, diğer proje elemanları üzerindeki etkilerini, değişiklik sebebiyle oluşan anlaşmazlıklardaki sorumlu tarafı ve ilgili sözleşme maddesi hakkındaki bilgileri sunmaktır. Modelin veri-tabanında Türkiye'deki büyük ölçekli 6 konut projesinden elde edilen 227 proje değişikliği örneği bulunmaktadır. Son aşamada model kullanılabilirlik anketi ile test edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Project changes constitutes to an important problem in construction projects which are unavoidable and may appear at any stage of the construction. Most of the time, project changes cause conflicts between the parties and end with change orders or claims that lead to time and money losses. Moreover, design related changes, which can be defined as variations related with the design process of the construction project, are referred as one of the most frequently seen project change types in construction projects. Especially in the design-build procurement type, design related changes lead to conflicts between contractor and architect because of the direct relationship between contractor and architect based on the contract. In this research, a knowledge-based decision support model for the management of the design related project changes is proposed. The model is based on case-based reasoning approach. It will be used by the contractor to identify the conflicts with the architect because of project changes that may occur in the design-build projects. The aim of the model is to present the contractor possible effects of the change on time and cost, responsible party in the situation and related contract information depending on standard type of contract between contractor and architect defined in the model. The database of the model consists of 227 architectural changes which were collected via a survey conducted with professionals of 6 large-sized housing projects in Turkey. At the end, the model was tested with the help of a usability measurement survey.