Attitudes towards 3d surface texture samples derived from consumer electronics
Tüketici elektroniği ürünlerinden derlenen 3-boyutlu yüzey doku örneklerine karşı tutumların incelenmesi
  1. Tez No: 442003
  2. Yazar: İSMAİL YAVUZ PAKSOY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NAZ AYŞE GÜZİDE ZEHRA BÖREKÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Ürünleri Tasarımı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Ürün tasarımında, malzeme bilimlerinde, ve üretim ile hızlı prototipleme alanlarındaki gelişmelerin ışığında, bu çalışma 3-boyutlu yüzey dokularının ürün tasarımına olabilecek işlevsel ve işlev ötesi yönlerini incelemektedir Hızlı prototipleme ve eklemeli üretim alanlarındaki gelişmeler 3-boyutlu yüzey dokularının incelenmesini daha kolay kılmıştır. Ürün tasarımcıları artık tasarımlarında 3-boyutlu yüzey dokularını bir tasarım unsuru olarak kullanabilmektedirler. 3-bouytlu yüzey dokularının tüketici ürünlerindeki kullanım amaçlarını nitelikleri üzerinden inceleyen bir araştırma yürütülmüştür. Araştırma 3 çalışmadan oluşmuştur. İlk çalışma, tüketici elektroniği ürünleri üzerinde bulunan 3-boyutlu yüzey dokularını derleyerek analiz etmiş ve sınıflandırmıştır. Bu analize dayanılarak dokuz yüzey dokusu tipi belirlenmiştir. İkinci çalışmada, hem bilgisayar destekli tasarım teknolojileri, hem de eklemeli üretim yöntemleri, 3-boyutlu yüzey dokusu oluşturma yetileri açısından incelenmiştir. Bunun sonucunda belirlenen dokuz yüzey dokusu üretilmiştir. Üretilen örnek yüzey dokuları, üçüncü çalışmada repertuar çizelgesi tekniği kullanılarak 30 katılımcı tarafından görsel ve dokunsal nitelikler açılarından değerlendirilmiştir. Sonuç olarak 300 adet tavır derlenmiştir. Bunlar analize tabi tutularak 17 kişisel kurguya dönüştürülmüştür. Tez 17 kişisel kurgu üzerinden örnek dokuların değerlendirmesini ve bu çalışmasnın çıkarımlarını içermektedir
Özet (Çeviri)
Inspired by current movements within product design, materials science, production and rapid prototyping technologies, this research explores 3D surface texturization for functional and hedonic product improvement. Developments in Rapid Prototyping and Additive Manufacturing technologies have made the exploration of 3D textures much easier. Designers can now benefit from 3D surface textures on products much more freely in their designs. A research is conducted to determine both the types of 3D surface textures used in current consumer products and what are the usage purposes of these qualities. The research was composed of three studies. The first study involves a survey of textures used on electrical consumer products, which are then classified and analyzed. Based on this analysis, nine types of textures were identified. In the second study, both CAD and Additive Manufacturing tools were explored for 3D surface texture generation capabilities. As a result, nine surface texture were manufactured to be utilized in Study 3. In the third study, these surface texture samples were explored with the Repertory Grid Technique among 30 participants for their both visual and tactual qualities. As a result, 300 elicited attitudes were gathered which were then processed into 17 personal constructs. The thesis finally discusses the implications of these constructs for 3D surface textures.