Anticancer effect and combination potential of Clofazimine in Multiple Myeloma
Multipl Miyelom'da Clofazimine'in apoptotik etkileri ve kombinasyon potansiyeli
- Tez No: 442004
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CAN ÖZEN, PROF. DR. UFUK GÜNDÜZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biyoteknoloji, Biology, Biotechnology
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Multipl Miyelom (MM), çok düşük sağ kalım oranlarına sahip kemik iliğindeki plazma B hücrelerinin habis uru olmalin gelişimi ile oluşur. Clofazimine (CLF) FDA tarafından onaylanmış, lepra ve tüberküloz tedavisinde kullanılan ve yüksek dozlarda antiinflamatuar etki gösteren anti-mikrobiyel bir ilaçtır. CLFun, lösemi, meme, akciğer, seviks, melanoma, özafagus, kolon, nöroblastoma ve hepatoselüler kanserde apoptoz yada antiproliferatif etkisi gösterilmiştir. Bu çalışmanın amacı MM hücre hattı U266 üzerinde CLFun antikanser etki ve mekanizmasının incelenmesidir. HL60, Namalwa, K562, Jurkat ve U266 hücre hatları üzerinde CLFun sitotoksik etkileri CellTiterBlue hücre proliferasyon testi ile ölçüldü. CLFun IC50 değeri doz ve zamana bağlı etkisi ve sisplatin ile sinerjistik etkisi hesaplandı. Apoptotik etkileri üç farklı test ile araştırıldı. Kaspaz-3 enzim aktivitesindeki değişimler, mitokondri zar potansiyelindeki bozulmalar ve apoptotik hücre popülasyonu değişimleri akım sitometrisinde belirlendi. Hücre döngüsü profilleri PI boyası ile analiz edildi. CLF (10 μM, 24 h) U266da en yüksek sitotoksik etkiyi gösterdi. CLFun IC50 dozu 9.87 ± 0.9 μM olarak doz ve zamana bağlı etkisi olduğu gösterildi. Sisplatin ile CLF kombinasyonu ayrıca sinerjik bir etki gösterdi. CLF, S aşamasında hücre döngüsünü dururdu. CLF ile 12, 24 ve 48 saat muamele edilen U266 hücrelerinin sırasıyla 44, 67.8, 80.2 kat mitokondri zar potansiyelinde bozulma, kaspaz 3 enzim aktivitesinde ise kontrole göre yüzde 19.1, 41.3, 43,2 oranında artış ve erken apoptotik hücre popülasyonunda kontrol grubuna oranla 18.9, 39.3, 62,9 kat artmıştır. Sonuçlar CLFun, p53 mutant dirençli U266 hattı üzerinde potansiyel anti-kanser etkisi gösterildi. CLF in vivo çalışmaları MMda tek başına ve cisplatin ile kombine edildiğinde terapötik etkisi olabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Multiple Myeloma (MM) is a malignant neoplasm of bone marrow plasma B cells with high low survival rates. Clofazimine (CLF) is a FDA-approved leprostatic, anti-tuberculous and anti-inflammatory drug. CLF has shown to have growth suppression in various cancers such as hepatocellular, lung, cervix, melanoma, esophageal, colon, leukemia, neuroblastoma and breast. Objective of this study was to investigate anticancer effect and mechanism of Clofazimine on U266 Multiple Myeloma cell line. The relative cell viability of a panel of hematological cell lines (Jurkat, U266, Namalwa, K562, HL60) treated with CLF is screened. Dose and time response effect of CLF on U266 cell line is evaluated and anti-cancer effect of CLF combination treatment is examined using CellTiter Blue assay. For apoptosis JC-1, Caspase 3 and PE Annexin V-7 AAD assays are performed. CLF (10 μM, 24 h) showed growth suppression on all cell lines, highest on U266 (72%). It has an IC50 value of 9.87 ± 0.9 μM and has synergistic effect in combination with cisplatin. Cell cycle analysis indicates accumulation of cell population at S phase. CLF has apoptotic effect on U266 cells as, mitochondrial membrane depolarized cells 44, 67.8, 80.2 percent increased, caspase 3 positive cells 19.1, 41.3, 43,2 percent increased and early apoptotic cells 18.9, 39.3, 62,9 percent increased compared to control group at 12, 24 and 48 h respectively. Clofazimine has potent anticancer effect on U266 MM cell line. Clofazimine in vivo studies, alone and in combination with cisplatin, are warranted to evaluate its therapeutic potential for MM treatment.