A new MEMS approach for spirometers
Spirometrelerde yeni bir MEMS yaklaşımı
  1. Tez No: 442006
  2. Yazar: SAHAR HABIBIABAD
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YEŞİM SERİNAĞAOĞLU DOĞRUSÖZ, YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA İLKER BEYAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Solunum parametrelerinin ölçümü, solunum takibinden solunumla ilgili hastalıkların teşhisine kadar çok çeşitli uygulamalarda gereklidir. Soluk alıp vermenin izlenmesi ve ilgili parametrelerin ölçülmesi olarak tanımlanabilen spirometri, astım ve Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı (KOAH) olan hastalarda akciğer sorunlarının türü ve ilerlemesinin tanısında kullanılan en yaygın tekniklerden biridir. Bu araştırmada, Miktoelektromekanik Sistemler (MEMS) teknolojisi kullanılarak türbinli spirometrelerin küçültmesi için çalışılmıştır. Çalışmada hedefler spirometrini analizlerinin doğruluğunu artırmak, taşınabilirliğini kolaylaştırmak, mobil elektrikli cihazlara bağlanabilirliğini sağlamak ve üretim maliyetini de azaltmaktır. Bu tezde ilk MEMS türbinli spirometrenin tasarım, simülasyon ve yapımı için yeni bir yaklaşım sunulmuştur. MEMS spirometreler, büyük boyutlu spirometrelerden farklı olarak gelecekte cep telefonlarına bağlanıp uzaktan hasta takibi yapılabilmesini de sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Measurement of breathing parameters is necessary for a variety of applications ranging from respiration monitoring to diagnosing breathing-related diseases. In this respect, spirometry is one of the most common techniques used for Asthma and Chronic Obstructive Pulmonary Disease (COPD) patients to detect the type and extent of the lung malfunctions by monitoring the exhaled or inhaled air. The efforts in this work have been focused on the miniaturization of turbine-based spirometers using MEMS (Microelectromechanical Systems) technology for accurate spirometry analysis, improved portability, integration with portable electronics, and lower device cost. Accordingly, this thesis presents a new approach for the design, simulation, and fabrication of the first turbine-based MEMS spirometer. This work will also enable seamless integration of the MEMS spirometer with cell phones for patient self-monitoring, as opposed to previous demonstrations of larger spirometer modules.