Kayseri Büyükşehir Belediyesi sınırları içerisindeki bakkalların sağlık koşulları açısından değerlendirilmesi
To Appraise healt angle of grocers in the Kayseri Bigtown Municipolity borders
- Tez No: 44201
- Danışmanlar: PROF.DR. OSMAN GÜNAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
VI. ÖZET KAYSERİ BÜYÜKŞEHÎR BELEDİYESİ SINIRLARI İÇERİSİNDEKİ BAKKALLARIN SA?LIK KOŞULLARI AÇISINDAN DE?ERLENDİRİLMESİ Bu araştırmaya Kayseri Büyükşehir Belediyesi sınırlan içerisinde bulunan 2570 bakkaldan sistematik 1/7 örnekleme ile 367 bakkal alınmış ve araştırma bunların 307 'si üzerinde Haziran 1994- Ocak 1995 tarihleri arasında yapılmıştır. Ülkemizde yürürlükte bulunan yasa, tüzük ve yönetmelikler dikkate alınarak bir anket formu düzenlenmiş ve bu anket formundaki sorular, yüz yüze görüşme yöntemiyle bakkallara yöneltilmiş, elde edilen veriler bilgisayar yardımıyla çözümlenmiştir. Buna göre araştırma kapsamına alman bakkalların %60.3'ünün muayenelerini zamanında yaptırdıkları, son bir yıl içerisinde ise kişi başına ortalama 2.96 kez muayene olmaya gittikleri, esnaf muayene kartlarından yapılan incelemede belirlenmiştir. Ancak resmi laboratuvar kayıtlarında son bir yıl içerisindeki muayeneye başvurma ortalamasının kişi başına 0.9 olarak gerçekleşmiş olması bizde, esnaf muayene kartlarına işlenen kayıtların sağlıksız olabileceği izlenimini uyandırmıştır. Araştırma kapsamına alınan bakkalların %61.5'inin yürürlükteki yasa, tüzük ve yönetmelikler göz önünde tutularak baz alman çeşitli kural ve koşullara uygun hareket ettiği belirlenmiş, eğitim düzeyi yaş ve çalışma süresinin bu oranı etkilediği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
VII.SUMMARY TO APPRAISE HEALT ANGLE OF GROCERS IN THE KAYSERİ BIGTOWN MUNICIPOLITY BORDERS This study was performed between June 1994 and January 1995 on 307 grocers systematically chosen out of roughly 2570 grocers within the city limits of Kayseri using 1/7 sampling. A standard questionnarie was prepared in accordance with the current laws and regulations. Every grocer was interviewed using this questionnarie and the data obtained were evaluated with a computer. 60.3% of the grocers interviewed had their necessary health tests in time and according to formal records kept by grocers last year grocers had 2.9 test per year per grocer on average. According to the records kept by the laboratory average test application ratio during last year is 0.9 per year per grocer. Because of this discrepancy we had the impression that the records kept by grocers may be distorted. It was found that 61.5% of the interviewed grocers complied with the current laws and regulations and this ratio was affected by the education,age and working times of the grocers.