Zihinsel engelli çocuğu olan ailelerin,çocuklarının eğitimine katkı ve katılımları
Contributions and participations of the families on the mentally disabled childrens' educations
- Tez No: 778740
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE ÜMİT SEVİĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışma, zihinsel engelli çocuğa bakım veren ailelerin çocuğun eğitimine katkı ve katılımlarının hangi düzeyde olduğunu ortaya çıkartmak amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Kayseri Büyükşehir Belediyesi sınırları içerisinde yer alan 4 özel eğitim ve rehabilitasyon merkezinde eğitim alan 228 zihinsel engelli çocuğa bakım verenler araştırma kapsamına alınmıştır. İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nden, kurumlardan ve ailelerden izin alınmıştır. Veriler, araştırmacı tarafından hazırlanan anket formu aracılığı ile birinci derecede bakım veren bireylerle yüz yüze görüşülerek toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde yüzde ve ki kare testleri kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen sonuçlara göre; bakım verenlerin %85.5'ini anneler oluşturmaktadır. Okula devam eden engelli çocukların %42.1'inin 0-7 yaş grubunda ve %69.7'sinin gelişim geriliği olduğu belirlenmiştir. Zihinsel engelli çocuğa verilen eğitim konularını genç yaşta ve eğitim düzeyi yüksek olan bakım verenlerin daha fazla bildiği bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The present study was descriptively carried out in order to determine the educational contributions given to mentally disabled children by the caregivers and to decide the level of their participation. Those who provided care to 228 mentally disabled children and were employed at 4 private education and rehabilitation centers within Kayseri Province borders were included in the research. The necessary approvals of National Educational Directorate of Kayseri Province, the private education and rehabilitation centers and children's families were obtained. The data were collected through questionnaire forms designed by the researchers and through a face to face interview with the first degree caregivers. Percentage and chi-square tests were used in order to evaluate the data. According to the results % 85.5 of the caregivers were mothers. % 42.1 of the children who attended schools belonged to 0-7 age group and % 69.7 of them had developmental retardation. It was found out that caregivers who were younger and had a higher educational level knew the topics of the training course given to the mentally disabled children better.