Evaluating environmental impacts of a solvent recovery unit in a chemical factory by using life cycle assessment
Kimyasal üretim yapan bir fabrikada, solvent geri kazanım ünitesinin çevresel etkilerinin yaşam döngüsü analizi ile değerlendirilmesi
- Tez No: 442014
- Danışmanlar: PROF. DR. FİLİZ BENGÜ DİLEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu çalışmada, kimyasal üretim yapan bir tesiste, solvent geri kazanım ünitesi (SGKU) için, yaşam döngüsü analizi ile birlikte olası çevresel etkilerin değerlendirilmesi yapılmıştır. İlk olarak; SimaPro yazılımı ve Eco-Indicator 99 metodunun yardımı ile solvent geri kazanım ünitesinde fabrikada kullanılmakta olan dimetil asetamit (DMAc) solventinin distilasyon yöntemiyle geri kazanımının çevresel etkisinin değerlendirilmesi amacıyla yaşam döngü analiz (YDA) çalışması SimaPro yazılımı yardımıyla, Eco-Indicator 99 yöntemi kullanılarak yapılmıştır. Fonksiyonel birim 1 kg geri kazanılan atık solvent olarak belirlenmiştir. İkinci olarak, tesiste alternatif solvent olarak dimetil sülfoksit (DMSO) kullanılması durumu değerlendirilmiştir. Bu solventlerin çevresel etkilerinin, solvent geri kazanımı ile kompanse edildiği görülmüştür. Toplam etki değerleri, DMAc ve DMSO için, sırasıyla, 0,00457 birim ve 0.00451 birim olarak bulunmuştur. Üçüncü olarak, her iki solvent için, DMAc ve DMSO, boru-sonu arıtma ve yakma ele alınmıştır. Fonksiyonel birimler, sırasıyla, 1 kg arıtılan atık solvent ve 1 kg yakılan atık solvent olarak belirlenmiştir. Boru-sonu arıtma durumunda, DMAc ve DMSO, referans boru-sonu arıtmanın etkisini, sırasıyla, 4.125 kat ve 3.137 kat artırmıştır. Atık solventin yakılması durumunda, DMAc tüm etki kategorilerinde DMSO‟ya göre daha düşük etki ile sonuçlanmıştır. Atık solvent için uygulanabilir üç bertaraf yöntemi karşılaştırıldığında, distilasyon yöntemiyle solvent geri kazanımının çevresel etkisinin en düşük, boru-sonu arıtmanın çevresel etkisinin ise en yüksek olduğu görülmüştür. Son olarak, boru-soru arıtma ve solvent geri kazanım yöntemlerinin ekonomik olarak karşılaştırılması sonucunda, solvent geri kazanımı yönteminin ekonomik açıdan tercih edilir olduğu anlaşılmıştır. Bu ekonomik analiz, maliyet rakamlarının DMAc geri kazanımı için mevcut olması nedeniyle sadece DMAc için yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, Life Cycle Assessment (LCA) Technique was used to analyze the possible environmental impacts of the Solvent Recovery Unit (SRU) of a chemical factory. Firstly, the impact assessment of the SRU where a solvent of dimethylacetamide (DMAc) is currently being recovered by distillation, was performed using LCA with the help of SimaPro software, Eco-Indicator 99 method. Functional unit of the analysis was set as 1 kg of waste solvent recovered. Secondly, the case in which a solvent of dimethyl sulfoxide (DMSO) is used in the plant as an alternative solvent was assessed. It was found that the environmental impact of these solvents are almost compensated by their recovery. Overall total impact scores for the recovery of DMAc and DMSO in the SRU were found as 0.00457 Pt and 0.00451 Pt, respectively. Thirdly, end-of-pipe treatment and incineration were considered for both solvent types, DMAc and DMSO. Functional units were selected as 1 kg waste solvent treated and 1 kg waste solvent incinerated, respectively. In case of end-of-pipe treatment, DMAc and DMSO increased the overall impact of the baseline end-of-pipe treatment by 4,125 and 3,137 times, respectively. In case of waste solvent incineration, DMSO resulted in less impact than DMAc in all impact categories. Comparison of three solvent handling methods revealed that environmental impact of the solvent recovery by distillation is the smallest whereas the end-of-pipe treatment is the highest for both DMAc and DMSO cases. Finally, financial comparison of the solvent recovery and end-of pipe treatment handling methods indicated that solvent recovery is economically favorable option. Financial comparison was performed for DMAc case only, as the plant cost data was available only for DMAc recovery.