Dual current injection-magnetic resonance electrical impedance tomography using spatial modulation of magnetization
Manyetizasyonun uzaysal modülasyonu kullanılarak ikili akım enjeksiyonlu -manyetik rezonans elektriksel empedans tomografi
  1. Tez No: 442013
  2. Yazar: NASHWAN AMEEN MOHAMMED NAJI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BEHÇET MURAT EYÜBOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Biyolojik dokuların elektriksel iletkenliği dokunun fizyolojik ve patolojik durumu hakkında değerli bilgiler vermektedir. Bu da iletkenlik görüntülemeye, klinik ortamda tanı uygulamalarında kullanılmak üzere büyük bir potansiyel oluşturmaktadır. İnsan vücudu içerisinde iletkenlik değişimlerini fark edebilen bir yöntem geliştirmek son yıllarda yoğun bir ilgi çekmiştir. Manyetik Rezonans Elektriksel Empedans Tomografisi (MREET) manyetik rezonans görüntüleme sırasında uygulanan akımından yararlanarak iletkenlik dağılımını görselleştiren bir görüntüleme yöntemidir. Alışılagelmiş MREET darbe diziliminde, akım tekrarlanma süresinde (TS) bir defa uygulanır, bu da görüntüleme süresinin oldukça uzun hale getirir. Görüntüleme süresinin kısaltılması hareketten kaynaklanan artefaktlerin engellenmesine ve hastanın cihaz içindeki rahatsızlığının azalmasına yardımcı olur. Buna ek olarak, daha kısa görüntüleme süresi, daha fazla averajlama ile Sinyal-Gürültü-Oranının(SGO) iyileştirilmesine ve 3B görüntüler alınmasına imkan sağlar. Bu tezde, her TS'te iki akım uygulama profili yöntemiyle görüntüleme süresini kısaltan yeni bir MREET darbe dizilimi önerilmiştir. Bu darbe dizilimi Manyetizasyonun Uzaysal Modülasyonu (MUM) tekniğinden faydalanarak akım uygulama bilgisini farklı bir biçimde muhafaza eder. Bu yolla farklı profillerden uygulanan akım bilgisinin tek seferde elde edilebilmesine olanak sağlar. Bu konsept iki farklı darbe dizilimi kullanılarak uygulanmıştır: Spin Echo (SE) ve Gradient Echo (GE). Bu yöntem simulasyon modelleri ve fantom deneyleriyle değerlendirilmiş, önerilen yöntemin Sinyal Gürültü Oranı, ölçülebilen en düşük akım değeri ve T2* relaksasyon etkisi performansı incelenmiştir. Elde edilen sonuçların gösterdiği üzere önerilen yöntem alışılagelmiş MREET yöntemine kıyasla çözünürlüğü korurken iki kat daha hızlı veri toplayabilmektedir.
Özet (Çeviri)
Electrical conductivity of biological tissues provides valuable information on physiological and pathological state of tissues. This may provide conductivity imaging a great potential to have diagnostic applications in clinical field. Developing a method that is able to recognize conductivity variations inside human body has received a great attention over the last decades. Magnetic Resonance Electrical Impedance Tomography (MREIT) is an imaging modality that utilizes current injection during magnetic resonance imaging to visualize conductivity distributions. In conventional MREIT pulse sequence, current is injected once in each repetition time (TR), which makes scan time quite long. Reducing imaging time helps in avoiding motion artifacts and reducing patient discomfort. In addition, a shorter scan time facilitates improving Signal-to-Noise Ratio (SNR) by averaging, and obtaining 3D images. In this thesis, a novel MREIT pulse sequence is proposed to reduce scan time by injecting two current profiles in each TR. This pulse sequence utilizes Spatial Modulation of Magnetization (SPAMM) technique to make recovering magnetic flux information due to each injected current profile achievable. This concept is implemented in two different pulse sequences, Spin-Echo (SE) and Gradient-Echo (GE), and evaluated using simulation models and phantom experiments. The performance of the proposed method is investigated in SNR, minimum measurable current and T2* relaxation effect. Obtained results demonstrated that the proposed method is able to collect data twice faster with retained resolution, in comparison with the conventional MREIT.