Characterization of plus fractions for low gas-oil ratio black oil samples in Turkey
Türkiye'deki düşük gaz-petrol oranına sahip petrol örneklerinde artı uçların karakterizayonu
- Tez No: 442051
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÇAĞLAR SINAYUÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği, Petroleum and Natural Gas Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Basınç-Hacim-Sıcaklık (PVT) analizi, rezervuar akışkanının rezervuardan yüzeye gelene kadarki akışını değişken basınç, sıcaklık ve hacim koşullarında simüle etmektedir. PVT hesaplamalarını gerçekleştiren pek çok PVT simülatörü bulunmaktadır. Bir akışkanın doğru karakterizasyonu, ileri çalışmalar ve tüm rezervuar mühendisliği simülasyonları için çok önemlidir. Pek az hal denklemi ve çok fazla karakteristikte rezervuar ve rezervuar sıvısı olduğundan dolayı, deney verisi, PVT simülasyon sonuçlarıyla mükemmel bir şekilde eşleşmemektedir. Bundan dolayı, regresyon ve ağır uçların karakterizasyonu gerekmektedir. PVT verisi, genellikle saha geliştirme programları, rezerv hesaplamaları ve gaz öteleme gibi EOR/IOR uygulamaları için kullanılmaktadır. Bu çalışmada, düşük gaz-petrol (20.7 scf/STB < GOR < 62.3 scf/STB) oranına sahip petrol örnekleri üzerinde, Sabit Bileşim Testi, 0 - Flash Testi, Gaz ve Petrolün Kompozisyon Analizleri ve rezervuar sıcaklığında Viskozite ölçümleri gibi PVT laboratuvar deneyleri yapılmıştır. Rezervuar petrolü örnekleri, Türkiye'deki farklı sahalardan alınmıştır. Laboratuvar deneylerinden sonra, deney sonuçlarıyla kıyaslayabilmek amacıyla, PVT simülasyon çalışmaları yapılmaktadır. Bu kısımda, EOS modellerine (Peneloux düzeltmeli SRK ve PR) göre; kabarcık basınçları, petrol yoğunluk ve viskoziteleri regresyon verisi olarak kullanılmıştır. Daha ağır hidrokarbonlar C7+, C10+ ve C20+ olacak şekilde gruplanmış olup, bu sadeleştirme aşaması olarak adlandırılmaktadır. Artı uçların kritik özellikleri ve sadeleştirilme derecesinin etkileri araştırılmıştır. Ayrıca, kritik özellikleri tahmin edecek korelasyonlar kullanılmıştır. EOS modellerinin ayarlamadan sonra tahmin kapasitesi, simülasyon ve deney sonucu elde edilen kabarcık basıncındaki petrol formasyon hacim katsayılarını kıyaslayarak analiz edilmiştir. Bu verilerin seçilmesinin sebebi, simülatörde regresyon amacıyla girdi olarak kullanılmamış olmamalarıdır. PR - Pen hal denklemi yoğunluk tahminlerinde SRK - Pen hal denklemine göre daha iyi sonuçlar vermiştir. Ayrıca, sadeleştirme yoğunluk tahminlerinde oldukça yüksek derecede etkilidir. Ancak, ağır hidrokarbonlar için, daha az derecede sadeleştirme de etkili olabilmektedir. Viskozite tahminleri hem hal denklemlerinden hem de sadeleştirmeden etkilenmemektedir ama CSP modelinin viskozite düzeltme faktörlerine bağlıdırlar. Deney verisiyle iyi eşleşme, özellikle deneyi yapma olanağı bulunmadığı zamanlarda, PVT simülatörlerinin iyi bir alternatif olarak kullanılabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Pressure - Volume - Temperature (PVT) analyses simulate the reservoir fluid behavior while flowing from the reservoir to the surface under varying pressure, volume and temperature conditions. There are several PVT simulators that perform PVT calculations. Accurate characterization of a fluid is very important for further studies and reservoir simulations in all reservoir engineering aspects. Because there are a few equations of state and many types of reservoir and reservoir fluids, experimental data does not perfectly match with the PVT simulation results. Low API black oils include heavy hydrocarbons. Therefore, regression and characterization of plus fractions are needed in order to get better results from the PVT simulators. PVT data is usually used for field development program, reserve calculations, and EOR/IOR implementations such as gas flooding. In this study, PVT experiments, which are Constant Composition Experiment, 0 - Flash Experiment, Gas and Oil Compositional Analysis and Viscosity Measurement at reservoir temperature, are conducted on low GOR (20.7 scf/STB < GOR < 62.3 scf/STB) black oil samples. Reservoir fluid samples are obtained from different fields in Turkey. After laboratory experiments, in order to compare the experimental data, PVT simulation studies are performed. During simulation study, with respect to EOS models (SRK and PR with Peneloux Correction), bubble points, oil densities and oil viscosities are used as regression data. Heavier hydrocarbons are lumped together as C7+, C10+ and C20+, which is called as pseudoization process. Effects of critical properties and degree of pseudoization of plus fractions are investigated. Also, correlations to predict critical properties are used. The predictive ability of EOS models after tuning is analysed also by comparing simulational and experimental oil formation volume factors at bubble point pressure. The reason of selecting these parameters is that those are not used as inputs into compositional simulator for regression. PR - Pen EoS is more successful in density predictions than SRK - Pen EoS. Also, pseudoization is highly effective on density predictions. However, for heavy hydrocarbons, small degree of pseudoization gives acceptable results. Viscosity predictions are not effected by both EoS models and pseudoization but, they depend on viscosity correction factors of CSP model. Good agreements with experimental data suggest that PVT simulators can be used as a good alternative, especially when there is no possibility to conduct the experiments.