Liposome-encapsulated panomycocin: Preparation, characterization and in vitro determination of antifungal efficacy against dermatophytes
Lipozom ile enkapsüle edilmiş panomycocin: Preparasyonu, karakterizasyonu ve dermatofitlere karşı in vitro antifungal etkinliğinin belirlenmesi
  1. Tez No: 442058
  2. Yazar: KÜBRA TOSUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KADRİ FATİH İZGÜ, PROF. DR. YALÇIN ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Dermatofitoz insanlarda en çok görülen ve hafiften şiddetliye doğru enflamasyonlara neden olan yüzeyel mantar enfeksiyonudur. Kullanılan antifungal ilaçlar, şiddetli yan etkileri ve mantar patojenlerinin bu ilaçlara karşı direnç geliştirmesi sebebi ile insanda görülen dermatofitoz enfeksiyonlarının tedavisinde yetersiz kalmaktadır. Bu nedenle, memeli hücrelerine yan etkisi olmayan ve direnç geliştirilmesi güç, patojen maya ve mantarlara karşı yüksek seçiciliğe sahip güvenilir, doğal ve potansiyel antifungal/antimikotik ajanlara ihtiyaç duyulmaktadır. Bu çalışmada, Pichia anomala tarafından üretilen, yeni ve doğal yollarla elde edilen öldürücü protein Panomycocin'in insanlarda görülen dermatofitoz enfeksiyonlarının tedavisinde kullanılabilmesi için lipozomal formulasyonu geliştirilmiştir. Bu çalışma Panomycocin yüklü lipozomların hazırlanması ile karakterizasyonlarını ve bu formulasyonun in vitro biyolojik etkinliğinin insanlarda enfeksiyona sebep olan dermatofitlere karşı test edilmesini kapsamaktadır. Panomycocin, dermatofitlerin büyüyüp çoğaldığı insan derisinin stratum korneum tabakasında aktivite gösterebilmesi için, memelilerin stratum korneum yapısını oluşturan lipid kompozisyonunda hazırlanan lipozomlar ile enkapsüle edilmiştir. Panomycocin'in enkapsülasyon ve yükleme verimlilikleri sırasıyla % 73 ve % 76.8 bulunmuştur. Lipozom nanopartiküllerinin TEM analizleri, hazırlanan partiküllerin nano büyüklükte ve genel hatlarıyla küresel şekillerde olduklarını göstermiştir. Hazırlanan lipozomların kollodial sistemde stabil oldukları zeta potansiyel ölçümü ve amorf yapıda oldukları ise XRD analizleri ile bulunmuştur. Panomycocin ile lipozomlar arasında herhangi bir kovalent bağ oluşmadığı FTIR ile gözlenmiştir. Lipozomların süspansiyonda agregat oluştırmadan tek dağılımlı halde bulundukları DLS analizi ile kanıtlanmıştır. In vitro salım testleri, lipozomların içinde taşıdıkları Panomycocin'in 12 saat boyunca % 1.71'ini saldıklarını göstermiştir. Geliştirilen formulasyonun in vitro biyolojik aktivitesi, yeniden yapılandırılmış insan epidermis (RHE) doku kültürlerinde test edilmiş ve bu formulasyonun literatürde daha önce bildirilen Panomycocin'in minimum fungisidal değerlerinde, test edilen dermatofitler üzerinde inhibisyon etkisi gösterdiği bulunmuştur. Bu çalışma, stratum korneum lipid lipozomları ile hazırlanan Panomycocin'in liyofilize liposomal toz formulasyonunun, insanlarda görülen dermatofitoz enfeksiyonları tedavisinde kullanılabilmesi için ileri preklinik ve klinik çalışmaların önünü açmıştır.
Özet (Çeviri)
Dermatopytosis is one of the most seen superficial fungal infections in humans resulting mild to severe inflammations. Antifungal drugs are not effective in the treatment of dermatophytosis due to serious adverse effects and resistance developed by fungal pathogens. Thus, the development of safe, naturally derived and potent antifungal/antimycotic agents which do not result in resistance and elicit little or no side effects to mammalian cells with high selectivity to the fungal pathogens is a continuing need. In this study, liposomal formulation of Panomycocin which is a novel and naturally derived killer protein produced by Pichia anomala was developed for treatment of human dermatophytosis. This study involves the preparation of Panomycocin loaded liposomes and their characterizations including in vitro biological activity test on tissue models against human dermatophytes. Panomycocin was encapsulated by stratum corneum lipid liposomes having lipid composition identical to that of the stratum corneum of mammalian cells where dermatophytes adhere to. The encapsulation and loading efficiencies of Panomycocin incorporated liposomes were calculated as 73 % and 76.8 %, respectively. TEM images revealed that liposome nanoparticles were in nano size with roughly spherical shape. Zeta potential and XRD analyses showed that liposomes were stable in collodial system and amorphous, respectively. Presence of covalent interactions between Panomycocin and liposomes were not observed by FTIR. DLS proved that liposomes were monodisperse in suspension without any aggregation. In vitro release tests determined that 1.71 % of Panomycocin was released from liposomes within 12 hours. The biological activity test on Reconstructed Human Epidermis tissue models against human dermatophytes indicated that developed formulation had an inhibitory effect on tested dermatophytes at similar MFC values which was previously published for pure Panomycocin. Liposomal formulation of Panomycocin prepared with stratum corneum lipids led up to further preclinical and clinical studies for the treatment of dermatophytosis.