Liposome-encapsulated panomycocin: Preparation, characterization and in-vitro determination of antifungal efficacy against vulvovaginal candidiasis
Lipozom ile enkapsüle edilmiş panomycocın: Preparasyonu, karakterizasyonu ve vulvovajinal kandidiyazise karşı In-Vitro antifungal etkinliğinin belirlenmesi
- Tez No: 620802
- Danışmanlar: PROF. DR. KADRİ FATİH İZGÜ, PROF. DR. YALÇIN ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Vulvovajinal kandidiyazis, tüm kadınların %80'inden fazlasını yaşamları boyunca en az bir kez etkileyen ciddi bir maya enfeksiyonudur. Bu çalışmada, Pichia anomala NCYC 434 suşu tarafından üretilen ve vulvovajinal kandidiyazis enfeksiyonuna neden olan Candida türlerine karşı fungisidal etkisi gösterilmiş olan antimikotik/antifungal protein Panomycocin'in lipozomal liyofilize toz bir formulasyonu geliştirilmiştir. Bu çalışma kapsamında, vajinal epitelyumun yüzeyi ile aynı lipid kompozisyonunu içeren stratum korneum lipozomları hazırlanmış, Panomycocin bu lipozomlar içerisinde enkapsüle edilmiş, elde edilen formulasyonun karakterizasyonları ve in vitro insan vajinal epitelyum doku modelinde biyolojik aktivite testleri yapılmıştır. TEM (Geçirimli elektron mikroskobu) analizleri sonucunda lipozomların nano ölçekte ve düzgün morfolojide oldukları görülmüştür. Lipozom nanopartiküllerinin enkapsülasyon ve yükleme verimlilikleri, sırasıyla %73 ve %76.8 olarak bulunmuştur. Zeta potansiyel analizleri, lipozom nanopartikülleri yüzeyinde düzenli yük dağılımı olduğunu ve nanopartiküllerin koloidal sistemde stabil dağıldığını göstermiştir. FTIR (Fourier Dönüşümlü Kızılötesi Spektroskopisi) analizleri, lipozom nanopartikülleri ile enkapsüle edilmiş Panomycocin arasında herhangi bir kovalent etkileşim olmadığını göstermiştir. DLS (Dinamik Işık Saçılımı) analizleri ile nanopartiküllerin büyüklük açısıdan tek dağılımlı oldukları görülmüştür. XRD (X Işını Difraksiyonu) analizleri nanopartiküllerin amorf yapıda olduğunu göstermiştir. In vitro salım testleri, lipozomların solüsyon içerisinde 12 saat içinde taşıdıkları Panomycocin'in %1.71'ini saldıklarını; dolayısıyla sulu ortamda stabil bir lipozomal formulasyon hazırlanmış olduğunu göstermiştir. Hazırlanan lipozomal toz formulasyonun biyolojik aktivite testleri, 3 Candida albicans ve 1 Candida glabrata vajinal izolatı ile enfekte edilmiş in vitro insan vajinal epitelyum doku modelinde yapılmıştır. Stratum korneum lipidlerini içeren vajinal epitelyuma uygulanan yüklü lipozom nanopartikülleri, taşıdıkları tüm Panomycocin'i salmış ve bu testlerde saf Panomycocin'e uygun MFK değerleri (Candida albicans için 8ug/ml ve Candida glabrata için 2 ug/ml) elde edilmiştir. Bu çalışmada geliştirilen ve stratum korneum lipidleri kullanılarak hazırlanan lipozomal liyofilize toz formulasyonu sayesinde Panomycocin'in, vulvovajinal kandidiyazis tedavisinde kullanılabilmesi için ileri preklinik ve klinik çalışmalarının önü açılmıştır.
Özet (Çeviri)
Vulvovaginal candidiasis is a serious yeast infection that affects 80% of all women worldwide. In this study, a liposomal lyophilized powder formulation of Panomycocin was developed for therapeutic purposes against vulvovaginal candidiasis. Panomycocin is a potent antimycotic/antifungal protein secreted by Pichia anomala NCYC 434 strain previously shown to be fungicidal against Candida species which are the causal agents of vulvovaginal candidiasis. This study consists of the preparation of stratum corneum liposomes with a lipid composition identical to that of the vaginal epithelium, loading of the liposomes with Panomycocin, characterization of the liposomes and determination of biological activity of Panomycocin loaded liposomes on an in vitro human vaginal epithelium tissue model. In TEM analyses the liposomes showed size in the nano scale and regular morphology. The encapsulation and loading efficiencies of liposome nanoparticles were found as 73% and 76.8% respectively. Zeta potential measurements revealed uniform charge distribution on nanoparticle surfaces and stable nanoparticles. FTIR analyses revealed the lack of covalent interactions between encapsulated Panomycocin and liposome nanoparticles. DLS analyses showed that the nanoparticles have uniform size distribution. XRD analyses showed that they were amorphous. The liposomes released 1.71% of encapsulated Panomycocin in aqueous solution. All encapsulated Panomycocin was released when the liposomal lyophilized powder formulation was applied on in vitro human vaginal epithelium tissue model contaminated with Candida species; yielding MFC values comparable to that of pure Panomycocin. This liposomal lyophilized powder formulation of Panomycocin prepared specially with stratum corneum lipids may be subjected to further preclinical and clinical trials to develop an effective antimycotic/antifungal drug for the treatment of vulvovaginal candidiasis.