Optical and structural characterization of mixed halide perovskite thin films fabricated by thermal co-evaporation
Termal eş-buharlaştırma ile üretilen karışık halojenli perovskit ince fimlerin optik ve yapısal karakterizasyonu
- Tez No: 442075
- Danışmanlar: PROF. DR. RAŞİT TURAN, YRD. DOÇ. DR. SELÇUK YERCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Perovskitin uygun maliyetli, üretimi kolay, optik ve elektriksel özelliklerinin ayarlanabilir bir malzeme olması araştırmacıların perovskitin fiziksel ve kimyasal özelliklerini daha derinlemesine araştırmasına olanak sağlamıştır. İyot (I) yerine brom (Br) kullanılarak bant aralığı ayarlanabilir olması perovskiti tandem güneş hücreleri için uygun bir malzeme yapmaktadır. Ancak, perovskit güneş hücrelerinden tamamen yararlanabilmek için, akım-voltaj eğrisindeki gecikmeler, zayıf kararlılık, ve geniş alan hücrelerdeki görece düşük doluluk oranının üstesinden gelinmesi gerekmektedir. Farklı üretim teknikleri (spin kaplama, daldırarak kaplama ve ilk ikisiyle birlikte olacak şekilde termal buharlaştırma) Br içerikli perovskit üretimi için denenmiştir. Bu tez çalışmasında tamamen termal eş buharlaştırmayla karışık halojenli perovskit (CH3NH3I3-xBrx) ince film tüm bant aralığında (x değeri 0'dan 3'e kadar) ilk kez üretilmiştir. Film kristalinitesi ve yapısı iyileştirilerek iki uç nokta da dâhil (sadece iyodür ve sadece bromür) farklı Br/I oranına sahip beş takım örnek başarıyla üretilmiştir. Farklı Br/I oranına sahip perovskitlerin optik ve yapısal incelemesi fotolüminesans, X ışını kırınımı, yansıma, geçirgenlik, taramalı elektron mikroskopu ölçümleri kullanılarak yapılmıştır. Sonuçlar açıkça Br oranıyla bant aralığının ve örgü aralığının artığını göstermektedir. 1.65 eV bant aralığına sahip tandem uygulamalar için uygun CH3NH3I2Br örneğinde Stokes yer değiştirmesi gözlenmemiştir.
Özet (Çeviri)
Cost-effective, easy-to-produce, optically and electrically configurable properties of perovskite allow researchers to perform a profound investigation to better understand its physical and chemical nature. Additionally, band gap tunability by introducing bromide (Br) to replace iodine (I) also makes perovskite a suitable material for tandem solar cells. However, to fully benefit from perovskite cells, hysteresis in current-voltage curve, poor stability and relatively low fill factor in large area devices need to be overcomed. In the literature, various deposition techniques (spin coating, dip coating and thermal evaporation combined with one of the first two) have been used for fabricating Br containing perovskite. In this thesis, mixed halide (CH3NH3PbI3-xBrx) perovskite thin films were fabricated entirely by thermal co-evaporation in the full range (x is ranging from 0 to 3) for the first time. Five sets of samples having different Br/I ratio including two extremes (only iodide and only bromide containing) were fabricated successfully after achieving high crystallinity and uniform morphology by optimizing the deposition conditions. Perovskite films with different Br/I ratio were characterized optically and structurally using photoluminescence, X-ray diffraction, reflection and transmission, and scanning electron microscopy measurements. The results clearly demonstrate band gap widening and lattice constant increase with Br concentration. CH3NH3PbI2Br sample with a band gap of 1.65 eV, suitable for tandem solar cells were fabricated with no Stokes shift in PL