Anisotropic solutions for generalised holography
Genelleştirilmiş holografi için anisotropik çözümler
- Tez No: 442076
- Danışmanlar: PROF. DR. BAHTİYAR ÖZGÜR SARIOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
İlk olarak, dört boyutlu, $SU(2)$ ayar gruplu kozmolojik Einstein-Yang-Mills teorisinin dinamik katsayı $z > 1$ için Lifshitz uzay zamanını temel çözüm olarak aldığı bulundu. Bundan yola çıkarak, nümerik olarak olay ufkunda ve uzaysal sonsuzda düzenli davranan farklı olay ufku topolojilerine sahip kara delik çözümleri bulundu. İkinci kısımda off-shell Killing spinör analizi kullanılarak N=(1,1) Kozmolojik New Massive Gravity kuramı sistematik bir şekilde incelendi. N=1 durumundan farklı olarak zamansal Killing vektörü içeren Lifshitz uzay-zamanı çözümü bulundu. Bu tezde betimlenen çözümler AdS/CFT den öte holografi analizleri için arkaplan olarak kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
We first find that the four dimensional cosmological Einstein-Yang-Mills theory with $SU(2)$ gauge group admits Lifshitz spacetime as a base solution for the dynamical exponent $z > 1$. Motivated by this, we next demonstrate numerically that the field equations admit black hole solutions which behave regularly on the horizon and at spatial infinity for different horizon topologies. In the second part, using an off-shell Killing spinor analysis we perform a systematic investigation of the supersymmetric background and black hole solutions of the N = (1, 1) Cosmological New Massive Gravity model. We find new solutions with a time-like Killing vector that are absent in the N = 1 case. An example of such a solution is a Lifshitz spacetime. The solutions described in this thesis, can be used as backgrounds for holography beyond AdS/CFT.