Development of a decision support system for optimal instrumentation of concrete faced rockfill dams
Ön yüzü beton kaplı kaya dolgu barajların izleme sistemlerinin en uygun tasarımı için bir algoritma geliştirilmesi
  1. Tez No: 442083
  2. Yazar: ONUR ARI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ MELİH YANMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 243
Özet
Bu çalışmada, ön yüzü beton kaplı kaya dolgu barajların izleme sistemlerinin optimum tasarımı için bir algoritma geliştirilmiştir. Bu algoritmanın amacı, bağımsız yük ölçerlerin sayısını ve yerlerini belirlemektir. Ön yüzü beton kaplı kaya dolgu barajların izleme sistemleri için kullanımı kolay ve esnek bir algoritma geliştirilmesiyle bu sistemlerin tasarımlarının daha güvenilir ve ekonomik yapılabileceği öngörülmektedir. İlk adımda, bilgisayar destekli sonlu elemanlar analizi için model kabul edilen ön yüzü beton kaplı kaya dolgu bir baraj kesiti geliştirilmiştir. Bu bağlamda, değişken yükseklikteki baraj kesitlerine olası yüklemeler uygulanmıştır. Bu analizlerin değişken baraj yüksekliklerine uygulanması sonucunda eş-yük eğrileri elde edilmiştir. Bu eş-yük eğrilerinin değişken baraj yükseklikleri ve yükleme koşullarına uygulanmasının sonucunda ise temsili bir yük dağılım modeli oluşturulmuştur. Böylece eş-yük eğrileri boyut ve büyüklüklerini baraj yüksekliğine göre veren denklemler elde edilmiştir. Eş-yük eğrileri, baraj gövdesindeki aşırı yüklenmiş bölgelerin genel eğilimleri ile ilgili bilgiler vermiştir. Analizlerin genişletilmesi ile aygıtların gövde içindeki en uygun yerleri ve sayıları elde edilmiştir. Sensörlerin standart bir kesit içinde yatay doğrultuda yerleştirilmesi için bir optimizasyon algoritması geliştirilmiş ve elde edilen sonuçlar değerlendirilmiştir. Dikey doğrultuda sensör yerleşimi için kullanılacak hata küçültme tabanlı bir algoritma da geliştirilmiş ve bahsedilen iki algoritma birleştirilmiştir. Sonuçta elde edilen optimizasyon planı çeşitli baraj kesitlerinde denenmiş ve algoritmanın hassasiyeti de analiz edilmiştir. Bu optimizasyon planının ön yüzü beton kaplı kaya dolgu barajların izleme sistemlerinin hem ekonomik, hem de izleme sisteminden elde edilecek verinin kalitesini göz önünde bulunduran bir şekilde tasarlanması için temel oluşturacağı öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, an algorithm for optimal design of instrumentation systems for concrete faced rockfill dams was developed. The aim of this algorithm is to determine the number and the location of individual instruments for stress monitoring. It was intended to develop a user-friendly and flexible algorithm that would be applicable in reliable and economic design of instrumentation systems for concrete faced rockfill dams. The first developmental step was the generation of a model cross-section for a concrete faced rockfill dam. Possible loadings were applied to this model cross-section. With the execution of a number of analyses for various dam heights via computer-assisted finite element analyses, some stress contours were obtained. These stress contours of different dam heights were analysed to end up with a representative stress distribution model. Then the governing dimensionless equations were formed for obtaining the magnitudes and location of different stress zones as a function of dam height. These zones provided information about the general trend of the overstressed areas. By expansion of the analyses, an algorithm for proper location and number of such equipment was obtained. An optimization algorithm to be used for horizontal placement of sensors in one of the standard sections were developed and the results were analysed. A vertical placement algorithm based on error minimization was also developed and two algorithms were combined. The final optimization scheme was demonstrated for a number of dams and the sensitivity of the algorithm was also analysed. It can be said that this optimization scheme provides a basis for the design of an instrumentation system for concrete faced rockfill dams considering both the economy and the effectiveness in terms of data quality of the instrumentation system.