A comperative economical analysis on the design of berm breakwater: Case study on Ordu-Giresun airport berm breakwater
Basamak tipi dalgakıranların tasarımı üzerine karşılaştırmalı ekonomik analiz: Ordu-Giresun havalimanı basamak tipi dalgakıran örnek çalışması
  1. Tez No: 442084
  2. Yazar: DOĞUKAN ATAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLİZAR ÖZYURT, DR. IŞIKHAN GÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kıyı Bilimleri ve Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Basamak tipi dalgakıranlar denge performansları, düşük dalga aşma miktarı ve ekonomik uygunluk hususları açısından tek eğimli dalgakıranlara alternatif bir yapı tipidir. Kısmen ya da tamamen şekil değiştirebilen basamak tipi yapıların, tasarım ve inşaat parametrelerinin optimizasyona ihtiyacı bulunmaktadır. Bu çalışmada Ordu-Giresun Havalimanı Basamak Tipi Dalgakıranı ve 4 adet alternatif kesit, denge ve dalga aşma miktarı performansları açısından test edilmiştir. Deneyler, Orta Doğu Teknik Üniversitesi, İnşaat Mühendisliği Bölümü, Kıyı ve Liman Mühendisliği Laboratuvarı'nda yürütülmüştür. Modeller farklı taş sınıfları kullanılarak ve 1: 32.86 model ölçeğiyle oluşturulmuştur. Çalışmanın son kısmında tüm kesitler için iki ayrı ekonomik analiz yapılmıştır. Birim fiyatları temel alınarak yapılan yaklaşık maliyet hesabı ile yüklenici maliyet hesabı sonuçları kesitler aralarında kıyaslanmıştır. Şartnamelerdeki denge ve dalga aşma miktarlarını sağlayan ve Ordu-Giresun Havalimanı Basamak Tipi Dalgakıran'a alternatif daha ekonomik kesitlerin inşa edilebileceği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Berm breakwaters can be alternatives to the conventional rubble mound breakwaters as they can be designed for high stability, low wave overtopping rates and economic viability. However, fully and partly reshaped berm brekwaters require optimization of design and construction parameters which requires physical model experiments. In this study, Ordu-Giresun Airport Berm Breakwater and 4 alternative cross-sections of fully and partly reshaped berm breakwaters were tested for stability and wave overtopping. Analyses of all sections were executed to compare their performances. The experiments were conducted in the Coastal and Harbor Engineering Laboratory of the Middle East Technical University, Civil Engineering Department. Models were constructed using different ranges of stone sizes with a model scale of 1:32.86. It was concluded that both fully reshaped and partly reshaped cross sections can be designed to provide the specifications of the project. In the final part of study, cost analyses of the sections were carried out using two approaches: (a) unit prices listed by the government, (b) the implementation of the contractor. It is shown that construction of the alternative berm breakwaters to Ordu-Giresun Airport that ensures stability and wave overtopping conditions could be more economical.