Uçak motorları bakım onarım süreçleri için optimal karar destek sistemleri geliştirilmesi
Development of optimal decision support system for the maintenance processes of aircraft engines
  1. Tez No: 599701
  2. Yazar: LILYA UMEROVA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMER ÖZGÜR BOZKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu tezde, havacılık sektöründe karmaşık karar problemlerinin optimal olarak çözülebilmesi için karar destek sistemlerinin geliştirilmesi araştırılmıştır. Karar problemleri genel olarak birden fazla kriter ve çoğu zaman belirsiz ve doğrusal olmayan özellikler içermektedir. Bu problemleri çözebilmek için bulanık mantık ve yapay sinir ağları gibi yapay zekâ tekniklerine ihtiyaç duyulmaktadır. Belirsizlik seviyesi yüksek bu tür problemleri çözmek için analitik modeller kullanan karar destek sistemlerinden faydalanılabilmektedir. Çalışmada; uçak motorlarının bakım, onarım ve yenileme süreçlerindeki projelerde hangi işe ne zaman başlanıp ne zaman bitirilmesi gerektiği belirleyecek ve kısıtlı sayıdaki kaynakların (parçalar, takımlar, bakım kartları, söküm takım işlemleri) optimal atanmasını sağlayacak bir karar destek sistemin geliştirilmesi ve gerçekleşmesinin yanı sıra, projenin hedeflendiği tarihte tamamlanmasına destek olarak tüm kaynakların en verimli şekilde kullanılmasına yönelik bir optimizasyon yöntemi geliştirilmesi sağlanmıştır. Tez çalışmasında sonuç olarak, havayolların düşük maliyetli bakım planlarının oluşturulabileceğine ve maliyeti düşük düzeyde tutabileceğine yönelik tavsiyelerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the development of decision support systems was investigated in order to optimally solve complex decision problems in the aviation sector. Decision problems generally contain more than one criterion and often contain ambiguous and non-linear features. In order to solve these problems is a need for artificial intelligence techniques such as fuzzy logic and neural networks. Decision support systems (DSS) provide decision makers with analytical models to solve such decision problems with high levels of uncertainty. In this study; Development and implementation of the Decision support system to ensure the optimal assignment of a limited number of resources (parts, tools, maintenance cards, dismantling operations) in the work of aircraft engines during the maintenance, repair and renovation processes. Development of a solution that will ensure the completion of the project at the targeted date and thus the optimization method for the most efficient use of all resources will be implemented to determine the solution. As a result of the thesis, it was suggested that airlines could create low-cost maintenance plans and keep costs low.