Long waves generation and coastal amplification due to atmospheric pressure disturbances
Atmosferik basınç hareketlerine bağlı uzun periyotlu dalgaların oluşumu ve kıyılarda yükselmeleri
- Tez No: 442089
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET CEVDET YALÇINER, YRD. DOÇ. DR. GÜLİZAR ÖZYURT TARAKCIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Kıyılarda zaman zaman gözlenen deniz çekilmeleri ya da olağan dışı dalgaların oluşma nedeni atmosferik basıncın alansal ve zamansal değişimleri ile ilgilidir. Deniz alanının bir kısmında düşük atmosferik basıncın su seviyesinde yükselmeye neden olması, bir başka alanda ise yüksek atmosferik basıncın su seviyesinde alçalmaya neden olması, bütün su yüzeyinde alansal deformasyona sebep olur. Bu deformasyon dalga olarak hareket eder, bazen kıyılarda büyür ve rüzgarsız ortamlarda daha belirgin olarak gözlenebilir. Atmosferik basıncın mekansal ve zamansal değişiminden dolayı, küçük genlikli uzun periyotlu dalgalar tüm deniz alanı boyunca ilerlerler. Bu tip dalgalar uzun mesafelerde ilerlerken, kapalı basenlerde, kıyıya yakın yerlerdeki ya da açık denizlerdeki morfolojide rezonans etkisiyle büyüyebilirler. Bu sebeple, kıyı alanlarında beklenmeyen davranışlar gösterebilirler. Atmosferik basınç farklılığından dolayı oluşan uzun periyotlu dalgaların, kıyıya doğru ilerlerken büyümesinin araştırılması bu çalışmanın başlıca odaklarından biridir. Diğer yandan atmosferik basıncın zamansal değişimi başka deyişle basıncın hareketi ile denizde oluşturduğu dalganın hareketi arasındaki ilişki de bu çalışmada incelenmiştir. Farklı düzgün şekilli batimetrilerde, farklı derinlikteki test çalışmaları yürütülerek, doğrusal olmayan sığ su denklemleriyle sayısal çözümleme yapılmıştır. Bu test çalışmalarında düz tabanlı, üçgen kesitli, şelf, yükselen eğimli ve alçalan eğimli basenler, farklı basınç hızları (dalgadan yavaş basınç hızı, dalgaya eşit basınç hızı ve dalgadan hızlı basınç hızı) kullanılarak benzetimler yapılmıştır. Dalga özellikleri hesaplanarak kuramsal çözümlerle karşılaştırılmıştır. Her benzetimde belirlenen sayısal ölçüm noktalarında, su yüzeyindeki dalgalanmaların zaman geçmişleri hesaplanmıştır. Böylece, farklı deniz tabanı topoğrafyalarının, uzun periyotlu dalgaların büyümesi üzerindeki etkileri de araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The cause of the occurrence of ebb or abnormal waves which are occasionally observed on the coasts is related to the spatial and temporal changes of atmospheric pressure. Because, low atmospheric pressure leads to static water level rise in a part of the marine area and high atmospheric pressure leads to static water level drop in another zone, water level throughout the entire marine area is deformed. This deformation moves as wave, sometimes amplifies on the shore. Due to the changes of atmospheric pressure, the respective small amplitude long waves propagate along the entire marine area. This type of waves can propagate through long distances and can also be amplified due to resonant effects in the enclosed basins and nearshore/offshore coastal morphology. The investigation of the amplification of the long-period waves which occurred by the spatial and temporal changes of atmospheric pressure is the one of the objectives of this study. For the different types of regular shaped basins, tests are conducted by numerical modeling solving nonlinear shallow water equations. In the tests, basins with flat, triangular, shelf, upward and downward sloping sections are simulated by using high pressure zone propagating with certain velocity (faster, equal or slower than wave velocity). The change in the sea level is calculated and compared with the theoretical outcomes. Finally, the time histories of water surface fluctuations at selected numerical gauge points are computed in each simulation and compared to identify the effects of different bottom topographies on the amplification of long waves.