The assessment of seismic performance of multi-span highway bridges in turkey including column deterioration
Betonarme orta ayaklara sahip çok açıklıklı köprülerin deprem davranışının türkiyedeki mevcut tasarım yöntemlerine göre kolon yıpranmasını kapsayacak şekilde değerlendirilmesi
  1. Tez No: 442092
  2. Yazar: CANAN ELİF OCAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALP CANER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Türkiye'de meydana gelen son üç büyük deprem göz önüne alındığında, köprülerin deprem performansının çok iyi olduğu ortadadır. Köprüler ulaşım ağının en önemli elemanlarından biridir ve maruz kaldıkları depremler sonrasında ayakta kalmaları çok önemlidir. Depremler esnasında oluşan hasarların çok az oluşu bir başarı gibi görünse de bu durum bir taraftan da tasarımda gereğinden fazla emniyet faktörlerinin gömülü olduğuna işaret etmektedir. Bugüne kadar Türkiye'de inşa edilen köprüler AASHTO (American Association of State Highway and Transportation Officials) LFD Köprü Tasarım Şartnamesi'nin değiştirilmiş bir versiyonuna göre tasarlanmaktaydı. Karayolları Genel Müdürlüğü ve ODTÜ işbirliği ile hazırlanan Türkiye Köprü Mühendisliğinde Tasarım ve Yapıma İlişkin Teknolojilerin Geliştirilmesi Kılavuzu oluşturulsa da henüz yaygın olarak kullanıma geçilmemiştir. Bu yüzden bu araştırma kapsamında köprüler AASHTO LFD' ye göre tasarlanmıştır. Bu çalışmada, farklı köprü açıklık sayısı, kolon yüksekliği ve kolon uzun kenar boyutu seçilerek köprü modelleri oluşturulmuştur. Köprü kolonları dolu ve etkin kesite göre tasarlanmıştır. Kolonların korozyona bağlı 50 yıllık bozulma durumu modellenmiştir. Köprü ilk durumu ve 50 yıllık bozulma sonrası durumu karşılaştırılmıştır. Araştırmalar sonucunda Türkiye'deki köprülerin tasarımında dolu kolon kesitleri kullanıldığı için, aşırı güvenli sonuçlar elde edildiğine kanaat getirilmiştir. Ek olarak bir bozulma modeli önerilip, bozulmaya bağlı ortalama dayanım kaybı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Considering the latest three major earthquakes occurred in Turkey, the performance of the bridges could be evaluated as successful. Bridges are one of the most important members of transportation network and it is important for them to survive during earthquakes. Contrary to the general belief, minimum damage during earthquakes mean very high safety factors included to the design rather than a success. Up to now, the bridges designed in Turkey are based on AASHTO (American Association of State Highway and Transportation Officials) and a modified version of LFD Bridge Design Specification. General Directorate of Highways (KGM) and Middle East Technical University (METU) conducted a project, (Türkiye Köprü Mühendisliğinde Tasarım ve Yapıma İlişkin Teknolojilerin Geliştirilmesi Kılavuzu ) based on Load and Resistance Factor Design (LRFD) to update current practice in Turkey. However this recently published specification has not been used widely in design practice. For this reason, in this study the bridges are designed based on AASHTO LFD. By selecting different number of spans, column heights and lengths of column long side, the models are generated. The bridge columns are designed with gross and effective sections. The effect of 50 years of deterioration is taken into consideration and the initial and final conditions of bridges are compared. Based on this study, it is concluded that, overdesigned bridges are obtained due to selection of gross section columns. In addition, a deterioration model and average strength loss due to deterioration are proposed