Experimental investigation of nanofluid behavior in microchannels
Mikrokanallarda nanoakışkan davranışının deneysel incelenmesi
  1. Tez No: 442099
  2. Yazar: EYLÜL ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HANİFE TUBA OKUTUCU ÖZYURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu çalışmada nanoakışkanların bakır mikrokanallardaki termal ve hidrodinamik performansı incelenmiştir. Deneyler, iyondan arındırılmış suyun içinde süspansiyon halinde bulunan küresel altın nanoparçacıklar ve gümüş nanoteller ile sabit ısı akısında gerçekleştirilmiştir. Yüzey aktif madde olarak da Polyvinylpyrrolidone (PVP) kullanılmıştır. Altın nanoakışkan ile yapılan deneylerde, parçacık boyutunun (10, 50, 100 nm), hacim bazlı konsantrasyonun (0.00064% - 0.0052%) ve akış hızının (100-140 μL/min) nanoakışkan performansındaki etkisi 70 μm×50 μm'lik dikdörtgen mikrokanalda incelenmiştir. Gümüş nanoakışkan deneylerinde, 200 μm×50 μm, 100 μm×50 μm ve 70 μm×50 μm kesit alanine sahip kanallar kullanılmıştır. Yüzey aktif maddenin etkisini incelemek için deneyler deiyonize su ve PVP – deiyonize su çözeltisi ile tekrarlanmıştır. İncelenen durumlar arasında, gümüş nanoakışkanın en iyi termal performansı göstermiştir. Hem gümüş nanoakışkanlar hemde altın nanoakışkanların PVP - deiyonize su çözeltisinden daha yüksek taşınımlı ısı aktarım katsayısına sahip olduğu, fakat altın nanoakışkanın bazı durumlarda deiyonized sudan daha iyi termal performans gösterdiği gözlenmiştir. Nanokakışkanların stabilizasyonu da gözlenmiştir. Bu çalışma yüzey aktif maddenin nanoakışkanın stabilizasyonunda, ve de termal ve hidrodinamik performansındaki etkisini incelemesi ile literature katkıda bulunmuştur. Gümüş nanoteller mikrokanal ısı alıcılarında ilk defa kullanılmıştır. Sonuçlara göre yüzey aktif maddeler nanoakışkanlar tarafından uzaklaştırılan ısı miktarında önemli bir düşüşe sebep olabileceğini göstermiştir. Altın ve gümüş nanoakışkanlarda uzun süreli stabilizasyon başarılmıştır. Parçacık boyutu ve akış hızının termal performansı etkileyen en önemli iki faktördür. Gümüş nanoteller içeren nanoakışkanların mikrokanal soğutma uygulamalarında gelecek vaadettiği kanıtlanmıştır
Özet (Çeviri)
The present study investigates thermal and hydrodynamic performance of nanofluids in copper microchannels. Experiments are performed using spherical gold nanoparticles, and silver nanowires suspended in deionized (DI) water under constant heat flux condition. Polyvinylpyrrolidone (PVP) is used as the surfactant. In gold nanofluid experiments, effects of nanoparticle size (10, 50 and 100 nm), volumetric concentration (0.00064% - 0.0052%) and flow rate (100-140 μL/min) on the nanofluid performance are investigated in 70 μm×50 μm rectangular microchannels. In silver nanofluid experiments, microchannels of 200 μm×50 μm, 100 μm×50 μm and 70 μm×50 μm cross-sectional area are used. To investigate the surfactant effect, experiments are repeated with DI water, and a PVP – DI water solution. Among the investigated cases, the silver nanofluid showed the best thermal performance. Both silver and gold nanofluids yielded higher convective heat transfer coefficient than PVP – DI water solution, however the golf nanofluid occasionally showed better thermal performance compared to DI water. Nanofluid stability is also observed. This study contributes to the literature by considering the surfactant effect on stability, as well as thermal and hydrodynamic performance of nanofluids. Silver nanowires are experimented for the first time in the literature in microchannel heat sinks. Results indicated that surfactants may significantly lower the heat removal by nanofluids. A long term stability is achieved for both gold and silver nanofluids. The particle size and the flow rate are two very important parameters that affect thermal performance. The nanofluid with silver nanowires is proved to be promising in microchannel cooling applications.