Güneş enerjili helisel sargılı ısıl güneş kolektörünün performansının nanoakışkan kullanarak deneysel incelenmesi
Experimental investigation of the performance of a solar helicolic winding thermal collector using nanofluidics
- Tez No: 819718
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL İBRAHİM VARİYENLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Son yıllarda güneş enerjili su kollektörleri, çeşitli uygulamalarda kullanılmak üzere sıcak su sağlamak için yaygın olarak tercih edilmektedir. Bu çalışmada, helisel sargılı soğurucu ile teçhiz edilen bir güneş enerjili su kollektörü imal edilmiş ve genel davranışını belirlemek için çeşitli çalışma koşullarında denenmiştir. Helisel sargılı soğurucu kullanmanın temel amacı, soğurucu yüzey ile gelen radyasyon arasında dikey açı sağlayarak kollektördeki enerji soğurumunu arttırmaktır. Ayrıca, ısıl verimde daha fazla artış sağlamak için çalışma akışkanı olarak manyetik tip nanoakışkan kullanılmıştır. Bu kapsamda nano boyutlu NiFe2O4 partikülleri %2 oranında su ile karıştırılmıştır. Buna göre, kollektörün performansı, iki farklı kütlesel akış hızında hem su hem de manyetik nanoakışkan kullanılarak deneysel olarak test edilmiştir. Elde edilen bulgular, manyetik nanoakışkanın helisel sargılı güneş kollektöründe başarılı bir şekilde kullanıldığını göstermiştir. Su ve manyetik nanoakışkan kullanılarak elde edilen ısıl verim değerleri sırasıyla %17,16-53,94 ve %22,33-67,23 aralığında olmuştur. Genel olarak, manyetik tipte nanoakışkan kullanımının yeni geliştirilen helisel sargılı borulu güneş kollektörünün ısıl performansını önemli ölçüde iyileştirdiği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
In the recent years solar water collectors are commonly preferred for supplying heated water to be utilized in various applications. In the present study, a solar water collector equipped with a helically coiled absorber has been manufactured and experimented at various working conditions to determine its general behavior. The main purpose of using helically coiled absorber is enhancing energy harvest in the collector by providing vertical angle between the absorbing surface and incident radiation. In addition, for providing more enhancement in thermal efficiency, magnetic type nanofluid has been used as working fluid. In this context, NiFe2O4 nano-sized particles has been mixed with water at the ratio of 2%. Accordingly, the performance of the collector has been experimentally tested using both water and magnetic nanofluid at two different mass flow rates. The obtained findings showed the successful utilization of magnetic nanofluid in the helically coiled solar collector. The thermal efficiency values using water and magnetic nanofluid were achieved in the ranges of 17.16-53.94% and 22.33-67.23%, respectively. Generally, it can be said that using magnetic type nanofluid notably improved the thermal performance of newly developed solar collector with helically coiled tube.