Experimental investigation of thermal and rheological behavior of hexagonal boron nitride nanofluids
Hekzagonal bor nitrür nanoakışkanlarının ısıl ve reolojik özelliklerinin deneysel olarak araştırılması
- Tez No: 371787
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN ERTÜRK, DOÇ. DR. SALİM KUNT ATALIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Makine Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Chemistry, Mechanical Engineering, Engineering Sciences
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışmada, hekzagonal bor nitrür (hBN) nanoparçacıkları ile hazırlanmış olan nanoakışkanların ısıl ve reolojik özellikleri araştırılmıştır. hBN seramik bir malzeme olup, üstün kimyasal kararlılığı ve yüksek ısıl iletim katsayısı ile nanoakışkan hazırlamak için en iyi seçeneklerden biridir. hBN nanoparçacıkları kullanılarak yapılmış olan nanoakışkan çalışmaları genellikle hBN-yağ bazlı nanoakışkanlar olarak sınırlanmış olup, diğer baz sıvılar kullanılarak yapılacak olan çalışmaların potansiyel getirileri olduğu görülmektedir. Bu sebeple, bu çalışmada detaylı bir şekilde incelenmemiş olan hBN-su, hBN-etilen glikol (EG) ve hBN-su-etilen glikol gibi nanoakışkanlar hazırlanmış olup, bu nanoakışkanların çeşitli parçacık hacim derişimlerinde ısıl ve reolojik özellikleri araştırılmıştır. İki adımlı yöntem kullanılarak hazırlanmış olan bütün nanoakışkanlar Newtonyen özellik göstermektedir. Parçacık eklenmesinden kaynaklı, nanoakışkanların viskozitesinde baz sıvıya oranla bir artış beklenmektedir, ve bu çalışmada da bu artış gözlenmiştir. pH kontrolü yapılarak hazırlanmış olan nanoakışkanlara kıyasla, yüzey aktif madde kullanılması, viskozitede daha yüksek ve ısıl iletkenlikte daha düşük bir artışa sebep olmuştur. Ayrıca Al2O3 nanoakışkanlarına kıyasla, hBN nanoakışkanlarında daha yüksek bir ısıl iletkenlik artışı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, thermal and rheological behavior of nanofluids prepared with hexagonal boron nitride (hBN) nanoparticles is the main interest. hBN is a ceramic material with high thermal conductivity and superior chemical stability that makes it a suitable candidate for nanofluid synthesis. Additionally, it has an orthotropic thermal conductivity which encourages study on their behavior within nanofluids. The studies that focus on hBN nanofluids are mostly limited to hBN-oil dielectric nanofluids. However, using hBN with other base fluids has also significant potential applications. This study focuses on stability, rheological and thermal behavior of hBN-water and hBN-ethylene glycol (EG) nanofluids that have not been investigated in detail. Thermal and rheological behaviors of nanofluids prepared either with pH control or surfactant addition have been investigated, and reported for different volume concentrations. All prepared nanofluids exhibit Newtonian behavior. Due to particle loading to the base fluid, viscosity increase has been observed within nanofluids as expected. Surfactant addition clearly results in higher viscosity increase and lower thermal conductivity enhancement within nanofluids comparing to ones prepared with pH control. Thermal enhancement for hBN nanofluids is found to be better than the one for Al2O3 nanofluids.