Numerical modeling of short term morphological changes around coastal structures and at the river mouths
Kıyı yapıları ve nehir ağızları çevresinde kısa dönemli morfolojik değişimlerin sayısal modellenmesi
- Tez No: 442101
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CÜNEYT BAYKAL, DR. IŞIKHAN GÜLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
Bu çalışmada, iki boyutlu derinlik ortalamalı bir sayısal model olan yakın kıyıdaki hidro- ve morfodinamik davranışların benzetimi için geliştirilmiş XBeach sayısal modeli iki farklı veri setine uygulanmıştır; i) ayrık dalgakıran ve T-mahmuz yapılarının varlığında laboratuar deneylerinin kısa dönemli morfolojik değişimlerin modellenmesi ve ii) Manavgat nehir ağzı çevresinde akarsu hareketlerinin hakim olduğu 4-15 Aralık, 1998 tarihleri arasındaki taşkın olayının modellenmesi. Çalışmanın ilk kısmında, sayısal model, yapı bulunmayan bir deneye ait dalga, akım ve taban değişimlerine göre kalibre edilmiştir. Daha sonra, model ayrık dalgakıran ve T-mahmuz yapılarının varlığındaki iki farklı deney veri setine uygulanmıştır. Sayısal model sonuçlarının ölçülen dalga yüksekliği ve akım hızları ile uyum gösterdiği, ancak morfolojik değişimlerin ölçümlere göre daha az tahmin edildiği gözlenmiştir. Sayısal modelin, ölçek bağımlılığını araştırmak amacıyla, deney verileri geometrik oran korunarak Froude ölçek kurallarına göre prototip ölçülerine getirilmiş ve sayısal model tekrar bu ölçülerde uygulanmıştır. Ölçekli simulasyonların sonuçlarına göre morfolojik değişimlerin ölçümlerle daha uyumlu temsil tahmin edildiği görülmüştür. Çalışmanın ikinci kısmında, sayısal modelin birleşik akarsu-deniz taşkın olaylarının modellenmesi ile ilgili başlangıç niteliğinde bir uygulaması yapılmıştır. Sayısal model, akarsu hareketinin hakim olduğu ve başlangıç ve bitiş tarihlerinde kıyı çizgisi ölçümü bulunan on iki günlük bir kıyısal taşkın olayında uygulanmıştır. Nehir ağzı, ölçümlerde görüldüğü gibi, simulasyon sonucunda genişlemiş ve aşınan materyal nehir ağzı önünde batık bir kum sedde oluşturmuştur. Model sonucunda nehir ağzı ve doğu mahmuzu arasında kalan kıyı çizgisi ile ölçülen kıyı çizgisi büyük ölçüde uyum göstermiş, ancak, nehir ağzının batı kısmında kalan ve deniz tarafındaki kıyı çizgisindeki aşınma oranı ölçülen değerlere göre daha az tahmin edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, XBeach, a two dimensional depth averaged numerical model developed mainly for simulating nearshore hydro- and morphodynamics is applied to two case studies; i) laboratory experiments on short-term morphological changes around a detached breakwater and a T-groin and ii) a fluvial dominated coastal flooding event at the Manavgat river mouth between dates, 4th and 15th December, 1998. In the first part of study, the numerical model is calibrated for the wave, current and bottom evolution conditions using the base experiment in which there are no structures. Later, the model is applied to the detached breakwater and T-groin experiments. It is observed that the numerical model results are in agreement with the measured wave heights and current velocities in the vicinity of structures, however the morphological changes are slightly underestimated. To investigate the scale dependency of numerical model, the laboratory data is scaled up using undistorted Froude scaling and the numerical model is applied to the scaled-up experiments. The results of latter simulations show that the morphological changes are represented better. In the second part of the study, a preliminary numerical modeling is carried out to investigate the capabilities of the numerical model in combined fluvial-coastal flood events. The numerical model is applied to a twelve day fluvial dominated coastal flooding event, in which the initial and final shorelines measured are compared with the model results. The river mouth has widened at the end of the simulation, as observed, and the eroded material is accreted in front of the river mouth forming a submerged sand bar. The final shoreline between the river mouth and the east jetty shows well agreement with the measured, whereas the wave induced erosion at the seaward edge of west side of the river mouth is underestimated.