Biodegradation of the fluorinated non-steroidal anti-inflammatory pharmaceutical flurbiprofen
Steroid yapıda olmayan florlu antienflamatuvar farmasötik flurbiprofenin biyobozunumu
- Tez No: 442106
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ROBERT W. MURDOCH
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Flurbiprofen (FLB) Türkiye'de yaygın olarak kullanılan steroid yapıda olmayan antiemflamatuvar florlu bir aromatik asittir. Buna rağmen, çevresel akıbetine ilişkin hiçbir şey bilinmemektedir. Bu yüksek lisans tezinin amacı flurbiprofenin (FLB) çevresel bakteriler tarafından biyobozunumunun anlaşılmasına ve florlu aromatiklerin biyolojik aktivitelerinin ve bunların toksik yan ürünler üretme eğilimlerinin anlaşılmasına katkı sunmaktır. Flurbiprofen Ankara Atıksu Arıtma Tesisinden alınan aerobik arıtma çamuruna eklendi. FLB'nin çevresel bakteriler tarafından biyobozunumu, LCMS ile tanımlanan, güçlü bir şekilde kalıcı olan 4-(1- karboksietil)-2-florobenzoik asitin birikmesiyle sonuçlandı. Bu metabolitin üretimi tanımlanmış olan monoklorobifenillerin metabolik yollarıyla tutarlıydı. Ek olarak, FLB'nin kendisi bir haftadan üç aya kadar değişen bozunum süreleriyle oldukça kararlı olduğu için FLB'nin ve bozunum metabolitinin tipik atıksu arıtma tesislerinden çevreye salınması olasıdır. Aynı tesisden alınan aerobik arıtma çamuru FLB çürütücüleri için de zenginleştirildi. Vitaminler de içeren farklı minimal tuz medium (MTM) sistemleri kullanılmasına ragmen FLB çürütücüleri izole edilemedi. Öte yandan, minimal tuz medyumumuzun çalıştığını gösteren fenilasetik asit (FAA) ve tolilasetik asit (TAA) çürütücüleri zenginleştirilebildi. Bu çalışma FLB'nin, muhtemel bir kör uçlu flüorlu metabolit üretiminden dolayı aerobik bakteriler tarafından zayıf bir şekilde bozunduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Flurbiprofen (FLB) is a fluorinated aromatic acid non-steroidal anti-inflammatory pharmaceutical which is widely consumed in Turkey. However, nothing is known regarding its environmental fate. The aim of this master thesis study was to contribute to the understanding of the biodegradation of flurbiprofen (FLB) by environmental bacteria and to gain understanding of the biological activities of fluorinated aromatics and their tendencies to result in toxic byproducts. FLB was spiked into aerobic sewage sludge from Ankara Municipal Treatment Plant. Metabolism of FLB by environmental bacteria resulted in accumulation of a highly persistent metabolite identified by LCMS as 4-(1-carboxyethyl)-2-fluorobenzoic acid. The production of this metabolite is consistent with described pathways for monochlorobiphenyl. Additionally, since FLB itself was quite recalcitrant, taking one week to 3 months to fully degrade, FLB and its metabolite are likely discharged into the environment from typical wastewater treatment plants. Aerobic sewage sludge from Ankara Municipal Treatment Plant was also enriched for FLB degraders. FLB degraders could not be isolated despite using different minimal salt medium (MSM) systems and including vitamins. On the other hand, enrichment for tolylacetic acids (TAA) and phenylacetic acid (PAA) degraders was successful, indicating that MSM system worked. This work suggests that FLB is very poorly degraded by aerobic bacteria, likely due to production of a dead-end fluorinated metabolite.