Design guidelines for lunch box as compact home experience
Bir kompakt ev deneyimi olarak sefer tası için tasarım kriterleri
- Tez No: 442107
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HARUN KAYGAN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
 - Yıl: 2016
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Endüstri Ürünleri Tasarımı Ana Sanat Dalı
 - Sayfa Sayısı: 103
Özet
Mutfak kültürü, ait olduğu toplumun tarihini, kültürünü, yaşam biçimini ve geleneklerini yansıtır. Zengin bir kültürel geçmişe sahip olan Türkiye toplumunda; kültürel değişimler ve yeme-içme kültüründeki değişen alışkanlıklara rağmen, sefer tası hala varlığını sürdürmekte olan önemli bir üründür. Bu çalışmada, yemek kültüründe değişen alışkanlıkların, mutfak kültürünün bir parçası olan sefer tasının tasarımlarını nasıl etkilediği incelenmiş, Türkiye'de kullanıcı ve tasarımcılar için sefer tasının anlamı ve önemi tarihlenmiştir. Önemli bir amaç, sefer tası kullanım nedenlerini belirleyerek, tasarım ve işlevsellik açısından sefer tası kullanıcısının ihtiyaçlarını tanımlamaktır. Bu amaca ulaşmak için üç aşamalı bir araştırma yapılmıştır. İlk kısımda piyasadaki sefer tasları incelenmiştir. Çalışmanın ikinci kısmında ise 14 kullanıcı ve 4 tasarımcı ile sefer tası kullanımı ve tasarımı üzerine görüşmeler yapılmıştır. Üçüncü aşamada ise IMMIB Tasarım Yarışmalarının 2005 ve 2014 arasında yayımlanan katalogları incelenerek, burada yer alan sefer tası tasarımları analiz edilmiştir. Çalışmanın bulguları iki farklı tarafın (kullanıcılar ve tasarımcılar) bakış açılarını yansıtmaktadır. Bulgular kullanıcıların sefer tasının işlevsel niteliklerine daha çok önem verdiğini, tasarımcılarınsa ürünün görsel niteliklerine yoğunlaştığını göstermektedir. Çalışmanın iki ana bulgusu vardır. Birincisi, sefer tası, kullanıcıların günlük hayatlarında yeniden yorumlanmış bir gelenek olarak hayatını sürdürmekte, farklı ürünler sefertası yerine kullanılmaktadır. İkincisi, mobil ev deneyimi haline gelen bu ürün, kullanıcıların günlük hayatlarında ev yemeği deneyimini canlandırmak için kullanılmaktadır. Tasarımcılar da bu deneyimi geliştirici çözümler üretmeye çalışmaktadır. Bu süreçte tespit edilen form, aksesuar ihtiyacı, hacim gibi tasarım kriterlerinin, sefer tası ve mobil yemek konusunda çalışacak tasarımcılara ışık tutarak Türkiye pazarı için mutfak ürünleri tasarlayan tasarımcılara yeni bir bakış açısı getireceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Turkish food culture, which is built upon a rich background, lunch boxes remain as an important product in the face of recent changes in eating habits. This study investigates the meaning and significance of lunch boxes for Turkish users and designers in the face of changing habits in food culture. The studyaims to determine the major reasons for using lunch boxes today, and define the users' needs regarding lunch boxes in terms of design and functionality. The main research consists of three parts, which are a literature review and field research to determine the state of the art in the lunch box market; interviews conducted with 18 users and 4 designers (mostly white color workers); and a catalogue review of the projects that were submitted to the IMMIB Design Competitions between 2005 and 2014. The findings of the study shows that the two different perspectives (those of the users and designers). As a result, there are two main points that are deducted from the study. First, lunch box is a reinterpreted tradition that continues in the daily lives of users in the form of different products. Second, both users and designers interpret the tradition of lunch box as a mobile compact home experience, as users would like to reanimate the experience of eating at home by using lunch boxes. The thesis is concluded by suggesting design guidelines regarding design aspects such as accessories, overall form, volume etc. in order to strengthen this experience.