Effect of bottom stirring on basic oxygen steelmaking
Alttan karıştırmanın bazik oksijen çelik üretimindeki etkisi
- Tez No: 442105
- Danışmanlar: PROF. DR. NACİ SEVİNÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
ERDEMİR Çelik Fabrikaları çeşitli sanayiiler için geniş türde çelikler üretir. Yüksek kaliteli düşük fiyatlı çelikler müşterilerin ana talebidir. Bazik oksijen çelik üretiminde alttan karıştırma hem çelik temizliğini hem de ürün fiyatı etkileyen önemli kriterlerden biridir. Bu çalışmanın amacı bazik oksijen çelik üretiminde alttan karıştırmanın etkisini araştırmaktır. Bu amaçla, proses parametreleri ve döküm analizleri alttan karıştırmanın etkilerini ve optimum karıştırma programını bulmak amacıyla gözden geçirilmiştir. Bu çalışmada, birçok döküm için cüruf, metal kompozisyonu ve giriş malzemeleri verisi kullanılarak üfleme sonundaki oksijen, karbon, manganez, azot, kükürt ve fosfor genel ve ayrı analizleri gerçekleştirildi. Sonuçlar alttan karıştırmanın avantajları olarak düşük oksijen, karbon, sülfür ve fosforlu çelik üretimine olanak sağladığını, yüksek manganlı çelik üretimini mümkün kıldığını göstermiştir. İlaveten, yüksek demir verimi alttan karıştırma yardımıyla mümkün olmaktadır. Empüritelerin daha etkili giderilmesi daha temiz ve yüksek kaliteli ürün ortaya çıkarmaktadır. Bununla beraber, üretim esnasındaki düşük oksijen giderici ve ferro manganez ihtiyacı sebebiyle ekonomik kazanç mümkün olmaktadır.
Özet (Çeviri)
ERDEMİR Steel Plant produces wide range of alloy steel for various industries. Main demand of industries for steel is high quality end product with lower prices. One of the criterion affecting not only the steel cleanliness and also price of the product is bottom stirring in basic oxygen steelmaking. The objective of this study is to investigate effects of bottom stirring on basic oxygen steelmaking. With this objective, process parameters, analysis of produced heats were investigated to determine effects of stirring and optimum stirring program. For the current study, overall and individual analyses carried out using the turndown slag, the metal composition and the input materials data for many heats in terms of the amounts of oxygen, carbon, manganese, nitrogen, sulphur, and phosphorus at the end of blow. The results indicated the advantages of bottom stirring since it enables the steel production with lower amounts of oxygen, carbon, sulphur and phosphorus while it makes high manganese containing steel production possible. Additionally, by the help of bottom stirring higher iron yield is possible. The efficient removal of impurities comes along with a cleaner and high quality end product. Moreover, it is possible to have economic savings due to low requirements of deoxidizer and ferromanganese during the production.