Effects of 15-lipoxygenase-1 on the angiogenic properties of colorectal cancer cell line SW480
15-lipoksijenaz-1 proteini ifadesinin SW480 kolorektal kanseri hücrelerinin anjiyogenik özelliklerine etkisi
- Tez No: 442109
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SREEPARNA BANERJEE, DOÇ. DR. İREM EREL GÖKTEPE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Kolorektal kanser, kolon epitel hücrelerinin kötü huylu tümöre dönüşmesinden ortaya çıkan bir hastalıktır. Türkiye'de 2013 itibarıyla, kolorektal kanser, kanser nedenli ölümler arasında üçüncü sıradaki ölüm sebebidir. Lipoksigenezler (LOX) çoklu doymamış yağ asitlerini (PUFA) sonrasında hücrede çeşitli görevlerde yer alan oksidize hallerine dönüştüren bir dioksijenaz familyasıdır. Spesifik olarak, 15-Lipoksigenez-1 (15-LOX-1), LOX familyasının bir üyesi olarak, tercihen linoleic asidi (LA) 13-(S)-HODE'ye oksitleyen bir enzimdir. Normal hücrelerde enflamasyonun çözünmesi ya da tümör baskılanması gibi görevleri varken, meme ve kolorektal gibi kanser çeşitlerinde ifadesi azalmaktadır. 15-LOX-1 ifadesinin kolorektal kanserde yeniden oluşturulması metastaz, hücre büyümesi ve hücrelerin invazyon gibi yetilerinde azalmaya sebep olmaktadır. Araştırmamızda, bu enzimin yeniden ifadesinin hücrelerin anjiyogenik özelliklerinde de bir düşüşe yol açıp açmayacağını incelemek istedik. Bu bağlamda, 15-LOX-1 ile transfekte edilmiş hücrelerden toplanmış şartlandırılmış besiyeri kullanarak ve bu hücrelerden toplanmış RNA'ları analiz ederek VEGF proteini ifadesinin ve salınımının, HUVEC hücrelerinin durumunu gözlemledik. VEGF ifadesinin ve salınımının normal oksijen seviyesinde ve az oksijen seviyesinde azaldığını gözlemledik. Ayrıca, HUVEC hücrelerini şartlandırılmış besiyeri ile muamele ettiğimizde, bu hücrelerin tüp benzeri yapılar oluşturma yetilerinin 15-LOX-1 varlığında azaldığı sonucuna vardık. Sonuç olarak, 15-LOX-1 hücrelerinin yeniden ifadesi kolorektal kanser hücrelerinin anjiyogenik özelliklerinde bir azalmaya yol açmaktadır.
Özet (Çeviri)
Colorectal cancer is a disease resulting from the malignant transformation of colon epithelia. As of 2013, it the third leading cause of death among cancer related deaths, in Turkey. Lipoxygenases (LOXs) are a family of fatty acid dioxygenases that convert polyunsaturated fatty acids (PUFAs) to their oxidized form, which are subsequently transformed to bioactive lipid mediators acting in various cell functions. Specifically, 15-Lipoxygenase-1 (15-LOX-1) is a member of the LOX family, oxygenating linoleic acid (LA) preferentially to 13-(S)-HODE as the final product. 15-LOX-1 is known to be important in the resolution of inflammation; the enzyme also has tumor suppressive properties and it can get downregulated in several different cancer types. 15-LOX-1 re-expression in colorectal cancer was shown to decrease metastasis, cell proliferation and invasive capabilities of the cells. We wanted to examine whether re-expression of the enzyme would also lead to a decrease in angiogenic properties. In this context, we assayed the VEGF transcript and secreted protein levels and treated HUVEC cells with conditioned media from SW480 cells expressing 15-LOX-1 . We observed a decrease in both VEGF transcript levels and secreted protein levels in both normoxic and hypoxic conditions. Additionally, HUVECs incubated with conditioned media collected from 15-LOX-1 transfected SW480 cells showed reduced formation of tube-like structures in vitro. In conclusion, 15-LOX-1 re-expression was shown to reduce angiogenic abilities of the colorectal cancer cells.