Local atomic structure in Al-RE marginal metallic glasses
Al-RE bazlı metalik camlarda lokal atomik yapı
  1. Tez No: 442127
  2. Yazar: MERT ÖVÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUNUS EREN KALAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Al-RE bazlı metalik camların kısmi kristalendirilmesi, klasik çekirdeklenme teorisiyle çelişen bir şekilde, anormal miktarlarda nanokristal oluşumuyla sonuçlanmaktadır. Bu olguyu teorik düzlemde açıklayan bir yaklaşım olarak amorf ve sıvı fazlarda 1-2 nm boyutlarında orta-menzilli düzenli yapıların varlığı önerilmektedir. Bu çalışmada, bu yapılar hem geçirimli elektron mikroskobu yüksek enerjili X-ray kırınımı gibi deneysel metodlar hem de moleküler dinamik, Monte Carlo ve ters Monte Carlo gibi simülasyon yöntemleri kullanılarak araştırılmıştır. Moleküler simülasyonları yapmak için deneysel kırınım verilerini temel alan interatomik potansiyeller geliştirilmiştir. Bu tez çalışması kısmi olarak Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) tarafından (Proje No: 113M346) desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
Partial devitrification of the Al-RE marginal metallic glasses results in anomalous nucleation rate of nanocrystals conflicting with the classical nucleation theory by several orders of magnitude. One of the theoretical approaches explaining this phenomenon is the medium-range order (MRO) structures within the range of 1-2 nm that may be present both in the quenched amorphous state and its liquid precursor. In this work, these structures have been investigated conducting both experimental methods such as high energy X-ray diffraction (HEXRD) using synchrotron radiation, and computational methods as molecular dynamics (MD) , Monte Carlo (MC) and reverse Monte Carlo (RMC) simulation techniques. In order to make molecular simulations, interatomic potentials based on diffraction experiments have been developed. This work was partially supported by the Scientific and Technological Research council of Turkey (TÜBİTAK) under Grant No. 113M346.