Local structures of the Al – Re marginal metallic glasses and liquids: A molecular dynamics study
Al-NTe marjinal metalik camların ve sıvıların lokal yapıları: Moleküler dinamik çalışması
- Tez No: 747801
- Danışmanlar: PROF. DR. YUNUS EREN KALAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Al bazlı metalik camlar (MG'ler) olağanüstü yapısal ve işlevsel özelliklere sahiptir ve hem literatürde hem de endüstride büyük ilgi görmektedir. Metalik camların oluşumu olağanüstü olanaklara yol açar ve bu tür özellikleri uyarlamak için atomik düzeyde yapı ve yapı-özellik ilişkisi iyice incelenmelidir. Al-Nadir Toprak (RE) bazlı alaşımlar, Al nanokristallerin varlığının birincil kristalleşmeye eşlik ettiği marjinal cam oluşturan alaşımların önemli bir sınıfını oluşturur. Al bazlı nadir toprak (Al – RE) metal alaşımları (RE: Sm, Tb) üzerine daha önceki çalışmalarımız, devitrifikasyon üzerine faz seçim hiyerarşisinin, devitrifikasyon durumda mevcut olan orta erim düzenine bağlı olduğunu göstermiştir. Bu çalışmada, ikili Al-Sm metal alaşımlarının atomik yapıları, kısa ve orta erim düzenleri dikkate alınarak erimiş, aşırı soğutulmuş ve su verilmiş hallerdeki yapısal evrimi ortaya çıkarmak için Gömülü Atom Yöntemi (EAM) potansiyeli ile moleküler dinamik (MD) simülasyonları kullanılarak araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Al-based metallic glasses (MGs) have outstanding structural and functional properties and are of great interest in the literature and industry. The formation of metallic glasses opens up extraordinary possibilities, and the structure and structure-property relationship at the atomic level must be thoroughly studied to tailor such properties. Al-Rare Earth (RE)-based alloys form an important class of marginal glass-forming alloys in which the presence of Al nanocrystals accompanies primary crystallization. Our previous studies on Al-based rare earth (Al–RE) metal alloys (RE: Sm, Tb) have shown that the phase selection hierarchy upon devitrification depends on the middle range order present in the devitrification state. In this study, the atomic structures of binary Al-Sm metal alloys were investigated using molecular dynamics (MD) simulations with Embedded Atom Method (EAM) potential to reveal the structural evolution in molten, supercooled, and quenched states considering short and medium range orders.