Investigation of community of inquiry framework in regard to self-regulation, metacognition, and motivation
Sorgulayıcı öğrenme topluluğu modelinin özdüzenleme, üstbiliş ve güdülenme açısından incelenmesi
  1. Tez No: 442126
  2. Yazar: SELCAN KİLİS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZAHİDE YILDIRIM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 382
Özet
Çevrimiçi öğrenmenin hızla yayılmasıyla bu alandaki çalışmalar da giderek artmaktadır. Bu alana dair son gelişmelerden biri ise 2000 yılında Garrison, Anderson ve Archer tarafından geliştirilen Sorgulayıcı Öğrenme Topluluğu Modeli'dir. Bu model, çevrimiçi öğrenme deneyimini sosyal bulunuşluk, bilişsel bulunuşluk ve öğretimsel bulunuşluk olmak üzere 3 temel başlık altında açıklamaktadır. Modelin temel dayanağı, etkili bir çevrimiçi öğrenme sağlamak için işbirliğini artırarak eleştirel düşünme becerilerinin geliştirilmesini sağlayacak bir öğrenme topluluğu oluşturmaya dayanmaktadır. Son yıllarda geliştirildiği için özellikle bilişsel bulunuşlukla ilgili eksik yönleri olan bu modelle ilgili daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulmaktadır ve bilişsel bulunuşluk bileşeninin daha iyi anlaşılması gerekmektedir. Dolayısıyla, iç içe karma yönteme göre tasarlanan bu çalışmanın amacı çevrimiçi öğrenme ortamlarında öğrencilerin öz-düzenleme, üstbiliş ve güdülenme seviyelerinin etkisini ortaya çıkararak sorgulayıcı öğrenme topluluğu modeli ve bileşenlerini incelemektir. Bu çalışmada daha çok bilişsel bulunuşluk üzerine odaklanılmıştır. Nicel ve nitel veriler Türkiye'nin Ankara ilinde bulunan tanınmış bir devlet üniversitesinde çevrimiçi ders alan öğrencilerden toplanmıştır. Asıl veri kaynağı olan nicel veriler elverişli örneklemeye göre seçilmiş 1740 öğrenciden toplanmış ve betimleyici ve çıkarımsal istatistikî yöntemlerle analiz edilmiştir. Nitel veriler, tamamen çevrimiçi öğretimle eğitim yapılan ve kümeleme örnekleme yöntemine göre seçilen 162 öğrenciden çevrimiçi asenkron tartışma iletileri ve bu öğrenciler arasından amaçlı örneklemeye göre seçilen 24 öğrenci ile görüşmeler yapılmıştır. Bulgular, öz-düzenleme becerilerinin önemli rol oynadığını göstermiş ve modele düzenleyici bulunuşluk bileşeni olarak eklenmesi önerilmiştir. Ayrıca güdülenmenin etkili bir öğrenme deneyimi elde edebilmek için çevrimiçi öğrenciler için önemli olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
With the prevalence of online learning, studies have also increased gradually. A more recent attempt is the development of Community of Inquiry framework developed by Garrison, Anderson and Archer in 2000. It explains educational experience with the intersection of three constructs: teaching presence, cognitive presence and social presence with the emphasis on creating a community and developing critical thinking skills by increasing collaboration to create effective online learning. Since it has not been known completely especially in regard to cognitive presence because of being developed more recently, it still requires further elaboration. Therefore, this mixedmethod study, specifically designed as an embedded study aims to investigate community of inquiry framework and its three-presence by discovering the effects of self-regulation, metacognition and motivation of students in online course context, particularly focusing on cognitive presence. Both quantitative and qualitative data are collected from the students enrolled in online courses in a well-known public university in Ankara, Turkey. The primary data quantitative were collected from 1740 students selected based on convenience sampling and analyzed via both descriptive and inferential statistics. Qualitative data were collected via online asynchronous discussions from 162 students enrolled in a fully online associate degree program selected based on cluster sampling, and interview protocol via 24 students selected based on purposive sampling. Findings indicated self-regulation was crucial factor and suggested to add in the framework as a new presence named regulatory presence. Motivation was also found essential for online learners to attain better learning experience.