Modelling of carbon sink capacity of the Black Sea
Karadeniz'in karbon tutma kapasitesinin modellenmesi
  1. Tez No: 442132
  2. Yazar: YELİS CENGİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deniz Bilimleri, Meteoroloji, Marine Science, Meteorology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yer Sistem Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Antropojenik aktivitelerden dolayı atmosferik karbondioksit konsantrasyonu giderek artmaktadır ve küresel ısınmaya sebep olmaktadır Endüstriyel devrimden bu yana okyanuslar atmosferik karbondioksitin %25'ini; okyanuslar da %30'unu tutmaktadır. Karbondioksitin artış hızı biyosferin tolere edebileceğinden daha da hızlıdır ve yutaklarca tutulamayan karbondioksit atmosferde birikerek atmosferin daha da ısınmasına sebep olmaktadır. Son 50 yıl içinde okyanusların karbondioksiti tutma kapasitesi artan deniz suyu sıcaklıkları ve ilgili dinamiklerdeki değişikler sebeiyle %30'dan %25'e düşmüştür Bu tezde Karadeniz'in karbondioksit sistemi incelenerek karbon tutma kapasitesi hesaplanmaya çalışılmıştır. Bu amaçla üç veri seti kullanılmıştır: i) R/V Knorr 2001 ve 2003 Karadeniz seferlerinden elde edilen atmosfer deniz etkileşimi ve fiziksel karışım ile bağlantılı olan karbonat kimyası veri seti, ii) Deniz seviyesi basıncı, 10 metre rüzgar hızı ve deniz suyu sıcaklığı gibi parametreleri içeren meteorolojik veri seti. iii) Atmosferik karbondioksitin kısmı basıncını içeren dataseti. Bu datasetleri kullanırak atmosfer-deniz karbondioksit akısını değerlendirmek amacıyla bir model kurulmaya çalışılmıştır. Hesaplanan atmosfer-deniz karbondioksit akıları sonuçları Karadeniz'in 2001 seferi sırasında atmosferik karbondioksit için bir yutak olduğunu, 2003 seferi sırasında ise hem bir yutak hem de bir kaynak olduğunu göstermiştir. Hazırlanan bu karbondioksit modeli atmosferik süreçlerin okyanuslardaki süreçlerle nasıl bir etkileşimde oldunuğunu anlamak için bir rehber olacaktır. Ayrıca tez sonucunda elde edilen veriler Türkiye'nin karbondioksit salınımı azaltmada izleyeceği içsel stratejiler için de bir kaynak oluşturacaktır.
Özet (Çeviri)
The concentration of carbon dioxide in the atmosphere is constantly increasing due to human activities and results in global warming. Since Industrial Revolution 30 and 25 percentages of the anthropogenic atmospheric carbon dioxide are taken up by the forests and by the oceans respectively. Carbon dioxide is rising faster than biosphere can tolerate and the rest of the carbon dioxide which can not be hold, continues to accumulate and causes further heating of the atmosphere. The carbon sink capacity of the oceans declined from 30 percent to 25 percent within the last five decades due to increased sea surface temperatures and changes in the related dynamics. In this thesis, it is aimed to investigate the CO2 system and to evaluate the carbon sink capacity of the Black Sea. Three sources of data are used: i) R/V Knorr 2001 and 2003 Black Sea cruises seawater carbonate chemistry data sets related with air-sea exchange, physical mixing ii)The dataset of meteorological variables such as mean sea level pressure, 10 meter wind speed and hydrological parameter such as sea surface temperature iii) the dataset of partial pressure of CO2 in the atmosphere. These datasets are utilized to set a model allowing evaluating CO2 fluxes. The calculated results for air-sea CO2 fluxes indicate that for 2001 early summer time Black Sea acted as a sink for atmospheric CO2 and for 2003 early spring time the Black Sea acted both as a sink and a source for atmospheric CO2. The developed CO2 model will be a guidance to understand how atmospheric processes interact with the processes in the ocean. Also the outcomes of this thesis will help Turkey to get information which is necessary for defining internal strategy to reduce CO2 emission.