Design of hydraulic valveless control actuation system
Hidrolik valfsiz kontrol tahrik sistemi tasarımı
  1. Tez No: 442141
  2. Yazar: MEHMET CAN KARABULUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAİF TUNA BALKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
Bu tez çalışması kapsamında pompa denetimli hidrolik kontrol eyleyici sistemi incelenmiş ve geleneksel valf denetimli bir hidrolik kontrol eyleyicisinin performans isterleri temel alınarak sistem tasarımı yapılmıştır. Prototip olarak bir eyleyici ve yükleme sistemi üretilmiş ve test edilmiştir. Sistemin dinamik davranışlarını anlamak üzere MATLAB Simulink® ortamında benzetim çalışması yapılmıştır. Ürün bilgi kataloglarında sunulmayan parametreleri elde etmek için kompleyi oluşturan alt parçalar seviyesinde testler gerçekleştirilmiştir. Eyleyici komplesi seviyesinde gerçekleştirilen sistem tanılama testleriyle de kompleye ait sürtünme karakteristiği çıkartılmıştır. Sistemin dinamik başarımını görmek üzere açık döngü ve kapalı döngü basamak girdi ve kapalı döngü frekans tepkisi testleri yapılarak incelenmiştir. Bunlara ilave olarak, sistemin çalışma koşullarındaki başarımını görmek adına sisteme bir atalet yükü eklenmiş ve testler tekrarlanmıştır. Harici bir sistem ile yükleme test senaryosu gerçekleştirilmiş ve sistem performansı değerlendirilmiştir. Gerçek zamanlı testler ve veri toplama çalışmaları LabVIEW® yazılımı kullanılarak gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, a pump controlled hydraulic control actuation system is investigated and a system is designed by using the performance criteria of the available conventional valve controlled hydraulic control actuator. A prototype actuator and load system is manufactured and tested. In order to understand dynamic behavior of the system, a simulation is performed in MATLAB Simulink® environment. Sub-systems and components of the system are tested to identify their parameters which are not supplied by manufacturer data sheets as well as friction characteristics of the actuator. By conducting open loop and closed loop step response and closed loop frequency response tests, the dynamic performance of the system is examined. Furthermore, to observe performance of the system under operational conditions, an inertia is attached to the system and tests are repeated under inertial load. Then, with an auxiliary electric motor, an external load scenario is applied and performance of the system is evaluated. Real time tests and data acquisition are carried out by using the LabVIEW® software.