Glocalization in international construction projects
Uluslararası inşaat projelerinde küyerelleşme
  1. Tez No: 442140
  2. Yazar: ÖZGÜR SÖNMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA TALAT BİRGÖNÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Uluslararası inşaat projelerinin uygulanmasında elde edinilecek başarı, küreselleşme ve yerelleşme stratejilerinin en uygun entegrasyonuna bağlıdır. Bu kapsamda, küyerelleşme stratejisi uluslararası inşaat projeleri için en uygun seçenek olarak belirginleşmektedir. Bu araştırmanın birincil hedefi uluslararası inşaat projelerinde küyerelleşmenin açık ve geniş bir tanımını yapmak ve böylece küyerelleşmenin diğer sektörlerde olduğu gibi uluslararası inşaat projelerinde de uygulanabilir olduğu gerçeğini ortaya koymaktır. Bu hedefe ulaşabilmek amacıyla konuyla ilgili literatür taraması gerçekleştirilmiştir. Bu araştırmanın sonucunda, bir süreç olarak uluslararası inşaata ait tüm detaylı bölümler küyerelleşme stratejisi ile entegre edilmiştir. Bu araştırmanın nihai hedefi ise bir adım daha detaya inerek yerel koşulların uluslararası inşaat projeleri üzerine etkisinin kapsamını ortaya koymak ve stratejinin nasıl uygulanacağı konusunda genel bir anlayış sergilemektir. Yerel koşulların belli bir ölçüde dikkate alınması küyerelleşme stratejisinin en önemli bölümüdür. Bu hedefe ulaşmak için uzman görüşlerine dayalı bir araştırma yapılmıştır. Konusunda uzman kişilerden, yerel faktörlerin uluslararası inşaat projelerinin alt stratejilerine etkilerini derecelendirmeleri bir anket aracılığıyla istenmiştir. Araştırma bulguları, koşulların ve alt stratejilerin etki ve maruz kalma derecelerinin orta ve yüksek seviye olduğunu göstermektedir. Bu kapsamda, faktörlerin göreceli karşılaştırması dikkate alınarak, uluslararası inşaat projelerinde daha doğru bir karar verme süreci sağlanabilecektir. Küyerelleşme konusu bugüne kadar özellikle uluslararası inşaat projeleri için araştırılmadığından, bu tezin öncü bir çalışma olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Success in implementation of international construction projects depend on an optimal integration of globalization and localization strategies. Therefore, glocalization strategy seems the best alternative for decision makers in an international construction business. Initial objective of this research is to make a clear and extensive definition of Glocalization in international business and thus reveal the fact that it is applicable in international construction business as well as in other sectors. In order to achieve this objective, related literature is reviewed. At the end of this research all detailed phases of international construction process is integrated with glocalization strategy. Final objective of this research is to go one step further into details and figure out the extent of local conditions' impact on international construction and present a general understanding of how to apply the strategy. Consideration of local conditions is the most crucial part of glocalization strategy. In order to achieve this objective, a research depending on expert opinions is made. Delicately chosen experts are asked to rate the impact of local conditions on international construction business sub strategies by a questionnaire. Research findings reveal the fact that impact and exposure levels of conditions and sub strategies approximately lay in a range of medium to high level. Following the relative comparison of factors, a more accurate decision making process in international construction business can be achieved. It is to be stated that this thesis is a pioneering study, since Glocalization has not been investigated particularly for international construction up to now.