Experimental evaluation of geomembrane / geotextile interface as base isolating system
Geomembran / geotekstil arayüzünün temel izolasyonu olarak kullanılmasının deneysel olarak incelenmesi
- Tez No: 442142
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP GÜLERCE, YRD. DOÇ. VOLKAN KALPAKCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmanın amacı kompozit sismik izolasyon sisteminin küçükten orta yüksekliğe kadar olan yapıların sismik tepkileri üzerindeki etkisini değerlendirmektir. Bu amaçla, 3-4 katlı yapıları temsil eden (doğal frekansı 3.13 Hz olan) bir bina modeli, kompozit sistemin eklenmesiyle ve kompozit sistem olmadan sarsma tablası üzerinde harmonik ve uyarlanmış yer hareketleri kullanarak test edilmiştir. Deney sonuçları, kompozit sismik izolasyon sisteminin katlarda ölçülen ivmeleri özellikle orta/yüksek yer hareketi seviyelerinde önemli ölçüde azalttığını göstermiştir. Modelin doğal frekansı ile uygulanan hareketin frekansı arasındaki etkileşimin incelenmesi için bu deney setinin sonuçları benzer modellerle daha önce yapılmış deney sonuçları (Kalpakcı, 2013) ile birleştirilerek tekrar analiz edilmiştir. Analiz sonuçları, bu iki frekansın birbirine yakın olduğu durumlarda kompozit sistemin etkinliğinin arttığını işaret etmektedir. Test sonuçları kullanılarak, sismik izolasyon sisteminin kuvvetli yer hareketleri altındaki davranışını tanımlayan ortalama bir tepki spektrumu elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The objective of this study is to evaluate the effect of the composite liner seismic isolation system on the seismic response of small-to-moderate height structures. For this purpose, a building model with the natural frequency of 3.13 Hz (representing 3-4 story structures) was tested with and without the addition of composite liner system using the shaking table test set-up by employing harmonic and modified/ scaled ground motions. Experiment results showed that the composite liner seismic isolation system significantly reduced the floor accelerations, especially in moderate-to-high ground shaking levels. The interaction between the natural frequency of the model and the frequency of the loading is evaluated by integrating the test results obtained here with previously conducted experiments on similar models by Kalpakcı (2013). Analysis results displayed that the composite liner system is most effective when these two frequencies are close to each other. Based on the test results discussed here, a mean spectrum was derived to define the behavior of the isolation system in frequency domain under ground motion excitation.