Conservation history of cultural heritage in Kaleiçi District in Antalya (from the 20th century to present day)
Antalya Kaleiçi Bölgesi'ndeki kültürel mirasın koruma tarihi (19.yüzyıldan günümüze)
  1. Tez No: 442152
  2. Yazar: GÜLŞAH ÇELİK BAŞOK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMÜR BAKIRER, DR. FUAT GÖKCE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 270
Özet
Tarihi kentsel alanlar zaman içinde farklı sosyal, kültürel, ekonomik ve politik ilşkilerin kentsel mekandaki fiziksel biçimlenmesinin ürünüdür. Tarihi kentsel alanların korunması sırasında, alan bir tarihsel ve kültürel bir bütün olarak ele alınmalıdır. Bu bağlamda tarihi alanları koruma çalışmaları öncesinde ve koruma kararları üretme aşamasında tarihi kent dokusunun sadece bugünkü fiziksel durumunu ele almak ve bu fiziksel yapı üzerinden kararlar üretmek, etkili bir koruma için yeterli olmamaktadır. Alanın bugünki durumu ve geçmişi arasındaki ilişki, değişim veya süreklilik açısından nedenleriyle birlikte ortaya konmalıdır. Bu tez, Antalya Kaleiçi bölgesindeki arkeolojik ve mimari mirasın koruma tarihini tarihi çevre koruma bağlamında tartışmaktadır. Bu tartışmadan amaç, tarihi kentsel alanlarda koruma kararları alınmadan önce bu tezdekine benzer bir araştırma yapılması gerektiğini vurgulamaktır. Tartışılan dönem, Birinci Dünya Savaşı sonrasından 2016 yılına kadar uzanan süreci içermektedir. Bu süreç Antalya/Kaleiçi District 'in değişimini major olarak etkileyen ve kırılma noktaları olarak kabul edilen bazı önemli tarihlere ayrılarak tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Historical urban sites are outputs of physical formation of the various social, cultural, economical and political relations in the urban space. During conservation of the historical urban sites, site should be handled as a historical and cultural whole. In this context, before conservation studies and during the process of producing conservation decisions, handling only the present physical situation of the historical urban fabric and generating decisions only on physical structure is not sufficient for an effective conservation. Present situation of the site, and relation with its past should be presented from the point of change or sustainability with its causes. This thesis discusses the conservation history of archeological and architectural heritage in Antalya Kaleiçi District in the context of historical urban conservation. Objective of this discussion is to emphasize necessity of a research similar to the one in this thesis before taking conservation decisions in historical urban sites. Discussed period comprises process, which starts with postwar period after the World War I and continues until year 2016. This period is discussed by separating to some important dates that majorly effect the change of Antalya/Kaleiçi District and accepted as breaking points.