Base-promoted synthesis of new diazepine derivatives via alkyne cyclization
Diazepin türevlerinin baz destekli alkin siklizasyonu ile sentezi
  1. Tez No: 442186
  2. Yazar: DILGEŞ BASKIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN BALCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Diazepin ve dipirrometan türevlerinin sentezi için yeni bir sentetik metot geliştirildi. Tezin ilk kısmında, çeşitli dipirrometanların sentezi bazı aromatik aldehitlerden çıkarak gerçekleştirildi. Dipirrometanlar bundan sonraki basamak için başlangıç molekülleri olarak kullanıldı. Tezin ikinci kısmında, dipirrometan molekülünde bulunan pirol halkalarına ait olan iki azot atomundan birine propargil grubu kontrollü bir şekilde bağlandı. Tek bir propargil grubu içeren bu bileşikler bazik ortamda siklizasyona tabi tutuldu ve arzu edilen hedef bileşikler, diazepin türevleri, metal katalizör kullanmadan 7-exo-dig halkalaşma reaksiyonu ile sentezlendi.
Özet (Çeviri)
A new methodology was developed for the synthesis of dipyrromethane and diazepine derivatives. In the first section of this thesis, synthesis of various dipyrromethanes from aromatic aldehydes was carried out. Dipyrromethanes were used as starting materials for the next step. In the second part of the study, introduction of a propargyl group to nitrogen atom to one of pyrrole units of dipyrromethane gave the expected mono-propargylated compounds which were the key compounds for further cyclization reactions. Base-supported cyclization resulted in the formation of the target compounds, new diazepine derivatives, via metal-free 7-exo-dig cyclization.